Mi legyen a régi nyugdíjasokkal?

A Dzurinda-kormány egyik utolsó kísérlete a nyugdíjasok közti különbség enyhítésére csak részben nevezhető sikeresnek. Enyhíti ugyan az úgynevezett régi és új nyugdíjasok járadéka közti különbséget, de korántsem szünteti meg teljesen.

A nyugdíjrendszer változtatása során felmerülő problémák közül talán az a legnagyobb, hogy mi legyen azokkal, akik még a régi rendszerben kiszabott nyugdíjakat kapjákPavol Funtál felvételeA Szociális Biztosító mintegy 80 ezer embernek számítja át a nyugdíját, ennyien számíthatnak emelésre, de a régi és új összeg közti különbség a legtöbb esetben csak néhány száz korona lesz.

A rászolgáltság elve

A nyugdíjrendszer változtatása során felmerülő problémák közül talán az a legnagyobb, hogy mi legyen azokkal, akik még a régi rendszerben kiszabott nyugdíjakat kapják. A Dzurinda-kormány azt a megoldást választotta, hogy esetükben minden marad a régiben, vagyis a járadékuk összege nem változik, nem számítják át az új rendszer szerint.

A 2004-től érvényes rendelet nagyobb mértékben veszi figyelembe a rászolgáltság elvét, vagyis magasabb járadékot kap az, aki élete során jobban keresett, és kevesebbet az, akinek alacsonyabb volt a fizetése vagy kevesebb a ledolgozott éveinek száma. Ez a megoldás előnyös azoknak a „régi” nyugdíjasoknak, akik keresete alacsonyabb volt, mivel az átszámítás esetükben a nyugdíj összegének csökkentését jelenthette volna, hátrányos azonban a magasabb fizetésűeknek, mivel ők magasabb nyugdíjra számíthattak volna az új rendszer alapján.

Hatalmas különbségek

Ez a probléma azoknál feltűnő, akik röviddel a változás előtt illetve után mentek nyugdíjba. Több ezer korona különbség – akár tízezer is – lehet azoknak a közel azonos beosztású, közel azonos fizetéssel rendelkező, de néhány hónap különbséggel nyugdíjazott embereknek a járadéka között, akik közül az egyik 2003. december 31-e előtt, a másik pedig 2004. január 1-je után ment nyugdíjba.

A tavaly augusztusban életbe lépett módosítás csak részben enyhíti ezt a különbséget. Átszámítják ugyan a „régi” nyugdíjasok járadékát, de csak a korlátozások szűnnek meg, maga a módszer marad.

Amellett, hogy nagyon összetett, rányomja bélyegét az is, hogy még a szocializmusban fogadták el. Úgy határozták meg, hogy csökkentse a nyugdíjak kiszabott összege közti különbséget, és ezen a felfogáson nem változtat a tavaly elfogadott törvénymódosítás sem.

A nyugdíjak átszámítása

Az átszámítás két ütemben valósul meg.

Először a nyugdíjellátásról szóló 100/1988-as törvény (a 2003. december 31-éig hatályos jogszabály) alapján kiszabott nyugdíjak összegét számolják át, melyek összege emelkedhet a nyugdíj megítélése óta ledolgozott időszak alapján.

A második ütemben az összetettebb eseteket vizsgálják, mint például:

– az özvegyi nyugdíjjal együtt folyósított öregségi nyugdíjak;

– az ellenállási mozgalomban eltöltött idő alapján emelkedő nyugdíjak;

– a bírósági vagy bíróságon kívüli eljárás keretében megítélt rehabilitáció alapján növekvő nyugdíjak;

– a 2003. december 31. utáni időszakban fizetett nyugdíjjárulék alapján emelkedő járadékok.

forrás: Szociális Biztosító

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?