Mennyibe kerül egyetemre járni?

Bár a felsőoktatás ingyenes, a diákélet pénzbe kerül, nem is kevésbe. A tandíjmentesség önmagában ugyanis nem jelenti azt, hogy a felsőfokú végzettség megszerzése nem kerül semmibe. Az egyetemisták megélhetési költségei és a tanulmányaikkal kapcsolatos járulékos kiadásai havi több ezer koronára rúgnak.

Lényegesen nehezebb a helyzetük azoknak a diákoknak, akik csonka családban élnek, mivel az utóbbi havi bevétele átlagban csupán 16 ezer koronaTASR-felvételKiadásaik mértéke elsősorban attól függ, hogy szüleikkel közös háztartásban élnek-e, vagy kollégiumban laknak. Az Oktatási Információs és Prognosztikai Intézet (ÚIPS) legutóbb közzétett, a hallgatók szociális helyzetét vizsgáló felmérésének eredményei alapján a családjukkal egy fedél alatt élő hallgatók havi kiadásai tavaly átlagban 3810 koronát tettek ki.

A kollégisták esetében ez az összeg elérte az 5700 koronát. Az elmúlt két évben az egyetemistalét mintegy egyötödével lett drágább. A felmérés rámutatott, a hallgatók csupán 24%-a jár be otthonról az egyetemre, vagyis pusztán egynegyedük él közös háztartásban szüleivel. Jelentős hányaduk (60%) diákszállóban lakik, 5% pedig albérletben vagy rokonoknál.

Egy átlagos egyetemista családjának havi bevétele 25 ezer korona körül mozog. Lényegesen nehezebb a helyzetük azoknak a diákoknak, akik csonka családban élnek, mivel az utóbbi havi bevétele átlagban csupán 16 ezer korona. Egyébként a diákok egytizede olyan családból érkezik, amely havi bevétele nem haladja meg a 15 ezer koronát.

Akár szüleivel, akár külön él az egyetemista, aránylag a legtöbbet étkezésre költi. Az otthoni étkezés kijön akár havi egy ezresből is, a kollégiumban, a menzán azonban ennek csaknem a kétszeresébe kerül a napi legalább háromszori étkezés. A havi lakhatási költségek a kollégisták esetében átlagban 1500 koronát tesznek ki. A legolcsóbb kollégiumi helyekért háromszáz koronát számolnak fel, a drágábbakért több ezret. Az ország legnagyobb egyetemének papnövendékei számára ugyanakkor ingyenes a diákszálló.

A felmérésből kiderül az is, hogy legtöbbet havonta az orvostanhallgatók költik, átlagosan 6500 koronát. A legkevesebbet a bölcsészhallgatók, mintegy 4600 koronát. Nem véletlenül az orvosnövendékeknek a legmagasabbak a tanulmányaikkal kapcsolatos kiadásaik. Az orvosi szakkönyvek ugyanis rendkívül drágák, a szükséges egyetemi jegyzetek nem különben. Szemeszterenként, vagyis tanulmányi félévenként akár három-négy ezer koronát is fordíthatnak a nélkülözhetetlen tankönyvek, jegyzetek beszerzésére. Az egyetemisták átlagban egyébként mintegy 300 koronát áldoznak erre a célra.

Bár általában megfeledkeznek róla, a fénymásolás szintén sokat elvisz. Számos diák tanul másolt jegyzetekből, tankönyvekből. Közülük többen akár ezer koronát is fizetnek havonta fénymásolásért. (-cz-e)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?