Év végéig újra mindenkinek át kell esnie a fogászati megelőző ellenőrzésen. Aki ezt elmulasztja, jövőre kénytelen lesz a kezelés teljes árát kifizetni. A vonatkozó jogszabály már tavaly is érvényben volt, vagyis aki tavaly nem volt fogászati ellenőrzésen, már idén minden kezelés teljes árát saját zsebből fizette.
Menjünk el fogorvoshoz idén is!
Tavaly a lakosság 60–75 százaléka vett részt fogászati ellenőrzésen, nekik idén is csak a kezelés árának egy részét kellett téríteniük. „A legnagyobb arányban a Közös Egészségbiztosító ügyfelei tettek eleget kötelezettségüknek, mindössze 25 százalékuk nem látogatott el fogorvosához” – mondta lapunknak Ján Vančo, a Szlovák Fogorvosi Kamara (SKZL) szóvivője.
Vannak azonban olyan biztosítók is, melyek ügyfeleinek csak 60 százaléka ellenőriztette tavaly fogainak állapotát. Az orvoslátogatást elmulasztók idén – a halaszthatatlan kezelések kivételével – a gyógykezelés teljes költségeit fizetik. A halaszthatatlan kezelések esetében is csak a fájdalom megszüntetése ingyenes, vagyis a fog kitisztítása, esetleg eltávolítása, ha a beteg be akarja tömetni, akkor fizetnie kell. „Olyan is előfordult, hogy a beteg az orvostól értesült arról: a kezelés teljes árát neki kell állnia” – mondta lapunknak Vančo. Az Általános Egészségbiztosító adatai szerint ügyfelei az idei év első felében a tavalyihoz hasonló számban mentek fogorvoshoz. „A fogorvosok mintegy 260 ezer felnőtt és több mint 200 ezer gyermek esetében végezték el az előírt ellenőrzést” – tájékoztatta lapunkat Petra Balážová, a VšZP szóvivője.
Az ellenőrzés mindenkinek ingyenes, abban az esetben is, ha tavaly nem volt fogorvosnál. „A törvény nem szabályozza az ilyen esetet, a fogászok azonban nem utasítják el ezeket a pácienseket” – mondta a kamara szóvivője. Nem számít ritkaságnak, hogy egyesek csak 4-5 évente fordulnak orvoshoz.
A fogászati kezelés nem teljesen ingyenes azoknak sem, akik előző évben voltak ellenőrzésen. Az egészségbiztosító csak bizonyos beavatkozások árát téríti teljes egészében, a legtöbb kezelésért a betegnek is fizetnie kell. Ugyanez vonatkozik a felhasznált anyagokra, például a biztosító csak a legolcsóbb, amalgám fogtömés teljes árát fizeti ki, a jobb minőségű tömőanyag felhasználásának költségeit részben a beteg állja.
Várható, hogy sokan idén is az utolsó pillanatra hagyják az ellenőrzést. „Az érdeklődés tavaly mintegy 15–20 százalékkal volt magasabb az előző évekhez képest, hasonló adatokra számítunk idén is” – mondta SKZL szóvivője. Az érdeklődés azonban régiónként eltérő, a fogorvosok maguk is igyekeznek figyelmeztetni pácienseiket a törvény által előírt kötelezettségükre. Az ellenőrzés mindenkire vonatkozik, tehát a kisgyermekeket – akár a 6 évnél fiatalabbakat – is el kellene vinni ellenőrzésre. „A gyerekek évente kétszer járnak fogorvoshoz, a hat évnél fiatalabbak ellenőrzéseit azonban nem vesszük majd olyan szigorúan” – állítja Vančo.
Miről tájékoztat a fogorvos?
A fogak és a szájüreg állapotáról.
Az ellenőrzés alapján észlelt fog- és ínybetegségek miatt szükséges kezelésekről.
A felhasznált anyagokról.
A beteg által a kezelésekért és a felhasznált anyagért fizetendő költségről.
A biztosító által térített költségekről.
A beteg aláírja azt a nyomtatványt, mellyel az orvos igazolja, hogy egyetértett a kezeléssel.
Az orvos bizonylatot állít ki a beteg által fizetendő összegről, melyen szerepel az összeg mellett az is, hogy ez csak egy része a kezelés teljes árának, vagy maga a teljes ár. (lpj)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.