<p>Elhunyt Ahmed Zewail egyiptomi-amerikai vegyész, az 1999. év kémiai Nobel-díjasa, Barack Obama amerikai elnök tudományos tanácsadója, az Egyesült Államok első közel-keleti tudományos megbízottja.</p>
Meghalt az első egyiptomi, aki tudományos Nobel-díjat kapott
A pasadenai Kaliforniai Műszaki Egyetem (Caltech) kutatója, az úgynevezett femtokémia (ultragyors - femtoszekundumos - jelenségek vizsgálata) úttörője 70 évesen halt meg kedden az Egyesült Államokban. Halálának pontos okát egyelőre nem tudják. San Marinóban, Los Angeles egyik tehetős elővárosában élt.
A Nobel-díjas tudós a Nílus deltájának egyik kis falujában, Damanhurban született, Kairótól 190 kilométerre északra. Tanulmányait az alexandriai egyetemen végezte, majd az Egyesült Államokba költözött, és a Caltechnél helyezkedett el.
Ő az első egyiptomi, aki tudományos területen végzett tevékenységért kapott Nobel-díjat. A kémiai kategóriában 1999-ben egyedüliként nyerte el a rangos elismerést a kémiai reakciók ultragyors spektroszkópos tanulmányozása terén elért eredményeiért. Eljárását a világ leggyorsabb fényképészeti módszerének is nevezik.
A Zewail-módszer segítségével úgy tanulmányozhatók a kémiai reakciók, mint amikor lassított felvételen újrajátsszák egy futballmérkőzés legérdekesebb pillanatait, hogy azt minden részletében alaposan megfigyelhesse a néző. E módszerrel megérthető, ellenőrizhető, átalakítható vagy akár irányítható is a kémiai reakció.
Ahmed Zewail mintegy 600 tudományos közleményt és 16 könyvet publikált, az ő nevéhez fűződik egy új kutatási terület, a négydimenziós elektronmikroszkópia is.
A tudós 1982-ben kapta meg az amerikai állampolgárságot az egyiptomi mellé. Obama elnök 2009 áprilisában kinevezte tudományos és technológiai tanácsadó testületébe és még ugyanazon év novemberében az Egyesült Államok első közel-keleti tudományos megbízottjává. 2013-ban az ENSZ tudományos tanácsadó testületének tagja lett.
Abdel-Fattáh esz-Szíszi egyiptomi elnök példaképnek nevezte a Nobel-díjas tudóst. A kairói média szerint Zewailt Egyiptomban temetik el.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.