Megcáfolt diákmítoszok

Bár még csak nemrég kezdődött el a tanév, nagyon sok diák már azon töri a fejét, hogyan bújhatna ki a feleltetés, az írásbeli dolgozat és a felelősség alól. Minden osztályközösségben keringenek tanulói legendák arra vonatkozóan, „hogyan kell megbetegedni“, hogy másnap ne kelljen suliba menni.

A tippek közül szemelgettünk párat, és szakembereket kérdeztünk arról, milyen eredményt hoznak az egyes ötletek, hogyan ismerhető fel, ha szimulál a tanuló. Ezzel nem elrettenteni akarunk benneteket, hanem rá szeretnénk mutatni arra, hogy sokszor jobb bevállalni egy gyengébb jegyet, mint megfutamodni az írásbeli elől.

Ecetben áztatott kéz

A tuti diákmítosz azt mondja, elég, ha éjjelre belemártod a kezed az ecetbe és reggel bevágod az asztalba. A csont állítólag annyira megpuhul, hogy garantált a kéztörés.

Mi ebből az igazság? A tojáshéjnak is több napra van szüksége ahhoz, hogy az ecetben állva annyira kivonódjon belőle a kalcium, hogy megpuhuljon. És mindemellett sokkal vékonyabb, mint a csont, ráadásul a karcsontunkat még bőr és izom is fedi. „Legfeljebb szétázik vagy lemaródik a bőr, az ilyen próbálkozásról az orvos rögtön meg tudja állapítani, mire is megy ki a játék“ – mondja Eva Kollárová gyermekorvos.

Krétás koktél

Sokszor hallani arról a „garantáltan bevált“ módszerről, ami lázat okoz. Erős kávéban szétfőzünk egy rúd szétmorzsolt krétát és megisszuk. Mennyire jó módszer ez? „A krétás kávé biztosan nem vált ki lázat, esetleg csak ingerli a nyálkahártyát és a gyomrot, az allergiásoknál felerősödhetnek a tünetek, az sem kizárt, hogy annyira rosszul lesz a diák, hogy hányingere lesz.“

Vakbél

A fentiekkel ellentétben a vakbélbántalmakat sokkal nehezebb ellenőrizni. Ha a hasunk jobb oldalát „fájdítjuk“, és még azt is hozzátesszük, hogy hányingerünk van, esetleg hánytunk is, garantált, hogy vakbélgyulladás gyanújával orvoshoz mehetünk. De mi ennek a módszernek a hátulütője? „Számtalan olyan vizsgálat létezik, például a vér-, vizelet- és ultrahangos kivizsgálás, melynek segítségével megállapítható, valóban vakbélgyulladása van-e a diáknak. Ám ha a kis színész annyira jól adja elő a kis színházát, hogy meggyőzi azt orvost, akkor kórházi megfigyelés vár rá, és lehet, feleslegesen meg is műtik“ – mondta a gyermekorvos.

Becsapós röntgenfelvétel

A diákmítosz azt mondta, hogy a röntgenfelvételen törés nyoma látszik a csonton, ha a találékony fiatal a kezén párszor átmegy a fémpénz élével. Ám ez nagyon kérdéses eset, hiszen az orvos már a törés helyéből ki tudja szűrni, valós-e, mert vannak olyan helyek, ahol egyszerűen nem törik el a kezünk, így a fémpénz nyomata biztosan nem segít megúszni egy feleletet. Ráadásul a törés helye gyakran bedagad, elkékül, amit nem okozhat egy fémlenyomat. (bz, ú)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?