Meddig várjunk a gumicserével?

<p>A szomszédos Ausztriában április közepéig használják a téli gumiabroncsokat, Magyarországon már március végén cserélnek, Szlovákiában pedig a legtöbb sofőr húsvét előtt szereli le autójáról a téli abroncsokat. Meddig érdemes várni a cserével?</p>

Mikor váltsunk abroncsot? Sofőrök tízezrei teszik fel ezt a kérdést évente kétszer. A leggyakrabban ragozott válasz pedig az, hogy amint a hőmérséklet tartósan 7 fok felett marad, a téli abroncsokat le kell szerelni az autóról. A Szlovákiában hatályos jogszabályok szerint már nem dátumhoz, hanem az időjárás viszontagságaihoz kötött a téli abroncsok használata. A téli gumi csak akkor kötelező az autón, ha az utat összefüggő hóréteg borítja.

Ha nyáron, felforrósodott aszfalton használjuk a téli abroncsokat, akkor lényegesen gyorsabban lekopnak, lerövidül az élettartamuk. A nyári abroncsnak télen sokkal rosszabb tapadó képessége van, növeli a gépkocsi féktávolságát a csúszós, behavazott úton.

Eltérő előírások

Ausztriában november 1-jétől április 15-ig kötelező a téli gumiabroncs behavazott vagy jeges útfelületen. Magyarországon nem kötelező a téli abroncsok használata, Csehországban – ugyanúgy mint Szlovákiában – nincs dátumhoz kötve a téli gumik használata, behavazott és jeges utakon, ónos esőben kötelezőek.

Bár az ország déli régióiban idén tavasszal már nagy valószínűséggel nem fog havazni, a cserét még nem érdemes elsietni. Például aki tavaszi síelésre készül, vagy a húsvéti ünnepeket magasabban fekvő régióban, hegyekben fogja eltölteni, azt még meglepheti havazás, ezért ezeknek a sofőröknek határozottan nem ajánlott a gumicsere. Az, hogy nem cserélik le az abroncsot, még nem jelenti azt, hogy nem foglalhatnak időpontot szervizben a cserére.

A szervizekben az abroncsokat körülbelül 20–50 euróért cserélik ki. A nyári gumikat érdemes leellenőrizni, mielőtt felhelyeznék az autóra. Ne feledjék, hogy a törvény által meghatározott minimális profilmélység az országban 1,6 milliméter. Aki viszont nem akar kockáztatni, annak nem ajánlott 4 milliméternél is kisebb profilmélységű gumit használni.

Már kerékre is tehetjük

Az abroncsokat érdemes ugyanarra a kerékre helyezni, ahol voltak, ezért érdemes krétával megjelölni a pozíciójukat. Olyan abroncs, amely nem kötött forgásirányú, tehát nincs az oldalán nyíl, a bal hátsó kerékről átkerülhet a jobb elsőre, a jobb hátsóról pedig a bal elsőre. A kötött forgásirányú kerekeket szigorúan csak ugyanazon az oldalon lehet váltani elölről hátulra. Ezzel kicsit lassítható az abroncsok eltérő kopása. A hajtott kerekeken ugyanis rendszerint jobban kopnak a gumik.

A következő téli szezonra elraktározott abroncsokat állva kell tárolni sötét helyiségben, soha ne egymásra pakolva. Érdemes a kerekeket kéthavonta egyszer átfordítani. A kerékre szerelt gumikat viszont egymásra fektetve, állványon vagy falra akasztva is tárolhatjuk. Nem árt, ha a teljes terhelésnek megfelelő nyomással raktározzuk el ezeket, a nyomás pontos értékét a gépkocsi kezelési útmutatójában, leggyakrabban a tanksapkafedélen vagy a vezetőoldali ajtóoszlopon találjuk meg.

Ezeket az abroncsokat ajánlja az ADAC

Akad ismeretlen, de jól szereplő gumi, normálisan működő kínai gumiabroncs és csalódást keltő prémiumtermék is a legfrissebb, 2017-es nyárigumi-tesztek szerint. Az eredményeket a vezess.hu portál összegezte.

Idén az ADAC kétféle méretben vizsgálta a nyári gumiabroncsok tulajdonságait. Mindkét tesztjük mérési eredményekre épül, nem hangsúlyosak bennük a tesztelők szubjektív benyomásai. Az értékelési rendszer továbbra is a kiegyensúlyozott gumiabroncsokat favorizálja. Az egyoldalúan fejlesztett, bizonyos tekintetben kiugróan jól teljesítő, más téren a konkurenciától messze elmaradó termékeknek nem terem babér. Egy elég magasan meghúzott minimumot minden téren hoznia kell a gumiknak, ezzel igyekeznek biztosítani, hogy csak igazán jók kaphassanak ajánlott, helyesebben jó vagy egészen ritkán nagyon jó minősítést a teszteken.

195/65 R15

Az ADAC idei nyárigumi-tesztjén belül a gyakoribb méret a 195/65 R15-ös, ami a G Astráktól a régebbi középkategóriás modelleken át a Škoda Octaviáig a legtöbb használt kompakt autóra és egyterűre is illik. A győztes a vízen is jól szereplő, abszolút kiegyensúlyozott Pirelli Cinturato P1 Verde, második a Bridgestone felfrissített Turanza T001-e, harmadik a Continental PremiumContact 5.

Nagyobb meglepetés az Esa-TECAR Spirit 5HP eredménye, ami az alig ismert szereplőtől nem az első siker. Tavaly a 225/45 R17-es mezőnyben lett 16-ból második a Spirit UHP5. Érdekes, hogy a TECAR nem gumis, hanem alkatrész-kereskedő cég, amely saját hálózatában teríti az abroncsokat.

Az ADAC szerint a nedves úton legjobban tapadó gumit keresők a Continental Conti PremiumContact 5-öt vegyék. (Eredménye tiszteletre méltó, mert van ennél újabb keverék is. Ám a tavaly ősszel bemutatott PremiumContact 6 csak 16 colos mérettől készül, a német gumimárkát ezért képviselte a korábbi fejlesztés.) Aki száraz úton remeklő gumira vágyik, az a Bridgestone Turanza T001 vagy a Goodyear EffecientGrip Performance garnitúrával lesz boldog az élmezőnyön belül.

Csak a gyors kopás ejtette ki az élbolyból a kínai Aeolus és a terepgumikról ismert amerikai Maxxis abroncsát. A Nokian és a szárazon remeklő Dunlop a vizes úton mutatott apróbb hiányosságaik miatt csúsztak le a jó minősítésről.

Szokás szerint kiemelkedő volt a Michelin gumiabroncsa a kopásállósági teszteken, élettartama nagyon hosszú és az Energy Saver+ igazán takarékos. A nagyon alacsony gördülési ellenállású gumik többnyire leszerepelnek vizes úton, ami most is beigazolódott. A francia terméket a nedves tapadás hiányosságai rántották a középmezőny végére, a csalódást keltő 11. helyre.

A brit Tyrereviews.co.uk portál kiemeli az ADAC 2017-es nyárigumi-tesztje kapcsán, hogy a nagyobb méretben stabilan jól szereplő Hankook Ventus Prime3 K125 ebben a 15 colos méretben nem működött, az eredmény a 14/16. hely. Az utolsó az ázsiai, de nem kínai GT Radial Champiro FE1, mert vizes útfelületen nem tapad rendesen.

215/65 R16

A 215/65 R16-os gumikat Volkswagen Tiguanon tesztelték. Ez a kategória sokféle SUV-ra passzol, köztük van a népszerű Dacia Duster, a Ford Kuga, a Kia Sportage és az Opel Mokka is. Csupán a Goodyear EfficientGrip SUV-t és a Cooper Zeon 4XS-t értékelték jónak a német szakemberek. 11 gumi került a megfelelő kategóriába, az Uniroyalt leszámítva a nedves tapadással akadt gond.

Elégségest kapott a vizes úton fékezéskor gyenge eredményt mutató Michelin, rossz értékeléssel egyedül a Yokohama Geolandar zárt, mert vízen nagyon elmaradt a többiektől. Nagyon jó minősítést a tesztgyőztes abroncsok is a legritkább esetben kapnak, mert az elvárásokat a jövőbeni fejlesztésekre, a gumik potenciális tökéletesedésére figyelemmel szabta meg az ADAC. Így aztán a megfelelő kategóriába sorolt gumik is igazán beválhatnak használat közben. (vezess.hu)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?