<div>Az űrszemét 28 ezer kilométer/órás sebességgel száguld, 1 centiméteres darabbal való ütközés is olyan, mintha kézigránát robbanna.</div>
Már nemcsak a Földet, a világűrt is összeszemeteltük
Darmstadt |
Az űrkutatás közel hat évtizede alatt összegyűlt, a műholdakat, űrhajókat és űrállomásokat fenyegető szemét veszélyére figyelmeztettek a tudósok. Nem egészen negyedszázad alatt egy űrhajó megsemmisítésére is alkalmas méretű törmelékek száma több mint a kétszeresére nőtt az Európai Űrügynökség (ESA) szerint. A németországi tanácskozáson Rolf Densing, az ESA műveleti igazgatója azt kérte, vegyék komolyan ezt a problémát, amelyet csak nemzetközi szinten lehet megoldani. A rakétadarabok, kiöregedett műholdak, az űrhajósok által elveszített szerszámok a sorozatos szétesések és összeütközések révén egyre csak szaporodnak. Ezeknek a tárgyaknak a sebessége elérheti a 28 ezer kilométer/órát is, és így még egy kis tárgy is hatalmas károkat képest okozni. 1993-ban a földi radarok 8000 darab, 10 centiméteresnél nagyobb tárgyat jeleztek. „Mára mintegy 5000, egy méteresnél nagyobb darab, és 20 ezer, tíz centiméteresnél nagyobb tárgy, valamint 75 ezer, mintegy egy centiméteres, ún. repülő golyó kering a világűrben” – mondta el Holger Krag, az ESA űrszeméttel foglalkozó hivatalának vezetője. Az 1 milliméteresnél nagyobb tárgyak száma feltehetőleg eléri a 150 milliót. Az ESA hetente kap összeütközésre figyelmeztető riasztást a tíz alacsony pályán keringő műholdja kapcsán, és minden műhold évente egyszer-kétszer elkerülő manőverre kényszerül. Thomas Pesquet, a Nemzetközi Űrállomáson tartózkodó francia űrhajós videoösszeköttetés segítségével elmondta, hogy az ISS a legfeljebb 1 centiméter átmérőjű tárgyaknak képes ellenállni. Az űrállomásnak gyakran kell manővereznie, hogy elkerülje a törmelékeket, de 24 órára van szüksége, hogy reagálni tudjon. Ha nincs elég ideje, a legénységnek „menekülnie kell, be kell szállnia a Szojuz űrhajóba, hogy összeütközés esetén elhagyhassa az űrállomást” – mondta az ESA űrhajósa. Ez az ISS történelmében eddig négyszer fordult elő.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.