Lélegezni veszélyes!

Róma. A környezeti veszélyforrások sora újabbal bővül: egy felmérés szerint az épületek belső levegője gyakran kétszer olyan szennyezett, mint a külső környezeté.

Az Európai Közös Kutatóközpont-hálózat (JRC) észak-olaszországi Isprában lévő egységének a napokban nyilvánosságra hozott tanulmánya szerint a belső szennyező források száma meglepően nagy, s közülük több mérgező, rákkeltő vagy genetikai mutációk okozója. Szakértők rámutatnak, hogy az európai lakosság 20 százaléka szenved allergikus asztmától, amelyet javarészt az épületekben belélegzett komponensek okoznak. A kutatók az Európa-szerte sokasodó rákos esetekért is e beltéri szennyezőket, különösen a dohányfüstöt, a benzolt, radont, formaldehidet és azbesztet gyanúsítják. Az allergiával, asztmával, fejfájással, száraz, érzékeny torokkal, eldugult orral és nyálkahártya-érzékenységgel járó, úgynevezett „betegházszindróma” a hetvenes években jelent meg, amikor tömegessé vált az építőiparban a korszerű anyagok használata, s energiatakarékossági okokból egyre több helyen alakították az új épületeket légmentes záródásúvá, jelentősen csökkentve vagy megszüntetve a természetes szellőzést. Egy 19 kormányépületet felmérő dán tanulmány szerint a mesterséges szellőzésű „beteg” épületek levegőjében hat-hétszer több mérgező anyag volt, mint az „egészségesekében”. A JRC több európai városban végzett vizsgálatai szerint az iskolás gyerekekre különösen károsak az épületek anyagaiból (ragasztás, szigetelés, padlószőnyegek stb.) származó illékony, aromás komponensek, melyek szintje átlagosan kétszerese volt a városi külső levegőben tapasztalt értékeknek. A JRC újonnan felépített 30 négyzetméteres laboratóriumkamrájában végzett kísérletsorozat azt is kimutatta, hogy a továbbra is fő szennyező forrásnak tekinthető dohányfüst komponenseinek koncentrációját a szellőztetés fokozása csak nehezen képes csökkenteni. A kamrában valósághű környezetet szimulálva képesek mérni az építési anyagoktól a gyermekjátékokon át, a még készenléti állapotban is szennyező forrásnak talált irodai fénymásoló berendezésekig a beltéri szennyezők hatását, és tesztelni a szellőztető módszereket. Az EU az adatok ismeretében listát állít össze a beltéri veszélyforrásokról, egészségügyi hatásaikról és ajánlásokat tesz a kockázat csökkentésére. Már Magyarországon is foglalkoznak a beltéri levegő minőségromlásával. Az Országos Közegészségügyi Központ (OKK) környezet-egészségügyi intézetében működik egy kisebb levegőminőség-vizsgáló kamra, amellyel egyebek mellett építőanyagok szennyezőa-nyag-kibocsátását tesztelik. Vizsgálatokat végeztek a beltéri és a külső levegő benzoltartalmával kapcsolatban, s az ő eredményeik szerint is a beltéri benzoltartalom bizonyult magasabbnak.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?