Hetente néhány terméket kivonnak a forgalomból a fogyasztóvédelmi felügyelet munkatársai, mert azok nem felelnek meg a hatályos szlovákiai normáknak, egészségre káros anyagokat tartalmaznak, vagy használatuk során fennáll a sérülés veszélye.
Leggyakrabban cipőt reklamálunk
A fogyasztóvédelmi szakértők abban egyetértenek, hogy a leggyakrabban reklamált termékek közé egyértelműen a cipők tartoznak. Sajnos, éppen ezeket a reklamációkat ismerik el a legkevésbé, ezért lábbelivásárlás esetében különösen ügyelni kell arra, hogy jó minőségű és megbízható terméket vegyünk. Az elővigyázatosság ellenére is akadnak olyan üzletek, ahol a normáknak nem megfelelő termékeket árulnak. A Szlovák Fogyasztóvédelmi Felügyelőség (SOI) ellenőrei ezért rendszeresen járják az üzleteket, mintákat vesznek és vizsgálják az árut. Igyekeznek minden fogyasztói beadvány alapján ellenőrzést indítani. Az észlelt hiányosságokról a felügyelet (www.soi.sk) honlapján adnak részletes tájékoztatást, minden esetben feltüntetik a termék fényképét is. Ha egy vizsgálat során kiderül, hogy egy áru nem felel meg az előírásoknak, elrendelik visszavonását a forgalomból. Ilyenkor a vásárlóknak joguk van visszavinni a megvásárolt terméket az üzletbe, ahol kötelesek visszaadni a termék árát.
Január 16-án érvénybe lépett egy új jogszabály, amely egyértelműen tiltja a veszélyes toxikus anyagok jelenlétét a játékokban. Ennek ellenére még mindig több olyan játékot árulnak országszerte, melyek egészségre rendkívül káros ftálsav-észter lágyítót tartalmaznak. Ezt a kémiai vegyületet PVC-ből gyártott játékok lágyítására használják – ilyenek a csecsemőgondozási cikkek vagy cumik, továbbá a csipogók, vagy olyan műanyag termékek, amelyeket a kisgyermekek elvben minden kockázat nélkül rághatnának. A szervezetbe kerülve viszont a ftálsav-észter egészségkárosító hatású.
A SOI az elmúlt hetekben négy véletlenszerűen kiválasztott terméket ellenőrzött, mindegyik esetben a toxikus anyag mennyisége túllépte a jogszabályban meghatározott normát. A „szokásos használat” közben a ftálsav-észter kioldódik a nyálba, onnan pedig a gyermek szervezetébe. A hatások csak sokkal később jelentkeznek. Az anyag vese- és májkárosító, valamint rákkeltő hatású. „Semmi kétség nincs afelől, hogy az ily módon az emberi szervezetbe jutó mennyiség rendkívül káros lehet. Sajnálatos, hogy a kereskedőknek sokkal fontosabb a haszon, mint a vásárlók egészsége” – vélekedik Katarína Bartovičová, a Greenpeace munkatársa.
A szakértők külön felhívják a szülők figyelmét, lehetőleg ne vásároljanak lágyított PVC-ből készített játékszereket gyermekeiknek. A cumik esetében nagyobb egészségkárosodással kell számolni, mivel a kibocsátott ftalát mennyiségének aránya a csecsemők súlyához viszonyítva magasabb. Danuša Krkošová, a felügyelőség szóvivője már néhány héttel ezelőtt jelezte, az új norma hatályba lépése után külön figyelmet szentelnek a PVC-ből készült termékek vizsgálatára, s mint látni, az igyekezet nem hiábavaló. „A játékszereket vizsgálatra kell küldenünk, majd ha néhány héten belül kiderül, hogy veszélyes anyagokat tartalmaznak, akkor betilthatjuk árusításukat. Nem mindig vonható felelősségre a kereskedő, neki gyakorlatilag be kell bizonyítania, hogy nem tudott a hiányosságról, és a forgalmazó vagy a gyártó a hibás“ – magyarázta lapunknak Krkošová.
A legutóbbi ellenőrzés során egy gumiból készült könyv, törpe, nyuszi és víziló árusítását tiltotta be a SOI. „A vizsgálat során fény derült rá, hogy a termék súlyának 0,14-22,2 százalékát ftalát (2-etylhexil) alkotta, amely rendkívül káros az egészségre. A fogyasztóknak azt ajánljuk, ha már korábban megvették ezeket a játékokat, saját érdekükben ne hagyják, hogy gyermekük játsszon velük, és vigyék vissza az üzletbe. Ott kötelesek visszaadni a termék teljes árát” – áll a SOI jelentésében.
A felügyelet ezen kívül négy babakocsit is ellenőrzött. Az esetek többségében a kocsik használati utasítása hiányos volt, nem volt feltüntetve az összes biztonsági figyelmeztetés. A Sprint Lux babakocsin például több olyan rés található, amelyekbe könnyen beakadhat a gyermek keze, vagy ujja és sérülést okozhat. A felügyelet szintén betiltotta a babakocsik árusítását, azoknak pedig, akik már megvásárolták azt ajánlja, vigyék vissza az üzletbe és követeljék a termék árának visszafizetését.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.