Kutatók visszahozták a szem életjeleit a halál beállta után
2022. május 16. 12:16

Az amerikai kutatócsoport orvosi műszerekkel érzékelhető jeleket mért egy elhunyt retinasejtjeiben. A kutatás célja az idegsejtek oxigénhiány miatti elpusztulásának megértése volt. A szövetek környezetében végzett apró módosításokkal a csoport képes volt valamelyest visszahozni az életbe a sejtek kommunikációs képességét.
A szakértők szerint a halál beállta után a retina fény hatására elektromos jeleket, ún. b-hullámokat bocsát ki. Ez a jelenség az élő retinát is jellemzi, ez teszi lehetővé a makulasejtek rétegei közötti kommunikációt.
A halál beállta után még egyes emberi szerveket fel lehet használni transzplantáció céljából, viszont ez leginkább azon múlik, milyen gyorsan tudják megmenteni az adott szervet. A Yale tudósai 2018-ban rekordot döntöttek egy sertésagy 36 órán keresztüli életben tartásával. A kutatók szerint ugyanezen eljárással az emberi szem is visszahozható lenne az életbe.
A kutatást a Utahi Egyetem és a Scripps Research kutatói végezték. A tudósok az oxigénellátás és tápanyagok helyreállításával érték el, hogy a szem a halál beállta után is működjön. „Rávettük a retinasejteket arra, hogy beszéljenek egymással, ahogyan az élő szemben is teszik” – magyarázta Frans Vinberg, a Utahi Egyetem kutatója.
A retinasejtek még öt órával a halál beállta után is reagáltak a fényre, ami a kutató szerint szignifikáns eredmény. A b-hullám jelek viszont szinte azonnal leálltak, amit az oxigénveszteséggel magyaráztak.
A retinasejtek „visszahozása” azonban nem jelenti azt, hogy a szem újra élni fog, mivel a látás ennél azért sokkal bonyolultabb folyamat.
(hvg.hu, cszs)
Úgy vagyunk az újságírással, mint a hivatásos zenészek: fellépünk naponta a „kőszínházban", elegáns ruhában a hűséges, bérletes közönségünk előtt, vagyis eljuttatjuk a postaládákba, árushelyekre nyomtatott napilapként a fizetős Új Szót. És mondhatjuk azt, hogy kiállunk a mélyen tisztelt publikum elé a korzón is, kicsit könnyedebben szórakoztatjuk, elgondolkodtatjuk a közönséget, érzelmeket kiváltva az erre járó tömegből. Ez az előadás pontosan olyan szenvedélyes, mint a kőszínházi fellépés, ugyanúgy sok munkával jár, mégis ingyenes. Ha tetszett, hálásan fogadjuk adományát, amit a jelképes hegedűtokba helyezhet. Eddigi felajánlásait is szívből köszönjük az új hangszerekhez, a zenekar bővítéséhez, a repertoár kiszélesítéséhez: az ujszo.com naprakész működtetéséhez.
Ha támogatna bennünket, kattintson az alábbi gombra. Köszönjük.
Támogatom
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik. Egyben felhívjuk figyelmüket, hogy a kommentekhez tartozó IP címeket a rendszer elraktározza.