Kihalhat hat őslakos törzs

Újdelhi/Bangkok. A kihalás veszélye fenyeget egyes őslakos törzseket az Indiához tartozó Andamán- és Nikobár-szigeteken, amelyeken hatalmas pusztítást végzett a vasárnapi földrengést követő cunami.

A katasztrófának százezernél több halottja lehet. ENSZ-szakértők szerint az áldozatok több mint fele gyermek. TASR/EPA-felvételA szakértők szerint a szigeteken őshonos hat törzs népei összesen harmincezer főt számlálnak a 350 ezer fős népességen belül. Ezek a törzsek azonban egy kivételével alig érik el a néhány száz főt, és jórészt ma is vadászó-gyűjtögető, félnomád életmódot folytatnak, egy részük az 1990-es évekig a külvilágtól elszigetelten létezett.

A legnépesebb, 28 ezer fős őslakos népcsoport kivételével a legkisebb veszteség is komolyan veszélyeztetheti e törzsek fennmaradását. A hatóságok becslése szerint a szigeteken hétezernél is több áldozatot követelt a cunami. Szintén becslések szerint a Nikobár-szigetek lakosságának egyötöde tűnt el, sebesült meg vagy vesztette életét a katasztrófában.

A távolabb fekvő szigetekre a mentőalakulatok csak szerdán értek oda. Ezeken a külvilágtól elzárt területeken a túlélők három napig kókuszdión tengődtek. Menekülésüket nehezítette, hogy alig van olyan magaslat, ahol menedéket kereshettek volna az ár elől. A két szigetcsoport együttesen több száz szigetből áll, a lakott szigetek száma azonban mindössze három tucat. A szigeteket a brit gyarmati korszakban fegyenctelepként használták. India függetlenné válása után, az 1950-as években nagyarányú bevándorlás indult meg az indiai szubkontinensről.

A katasztrófa következményeivel foglalkozó más tudósok szerint az állatok megérezték a veszélyt. Nyomós érvvel lettek gazdagabbak azok a kutatók, akik azt állítják, hogy sok állatfajta eggyel több érzékszervvel rendelkezik, mint az ember, hiszen a katasztrófa sújtotta területeken egyetlen állat sem pusztult el.

„Eddig nem találtunk egyetlen elpusztult állatot sem, sem elefántot, sem vízilovat, de még nyulat vagy más kisemlőst sem. Az állatok megérezték a földrengést és a közeledő tengeri hullámok okozta szokatlan hangokat és a magasabban fekvő részekre menekültek. Igazuk lehet azoknak, akik azt mondják, hogy egyes állatfajoknak van egy hatodik érzékük is” – nyilatkozta H. Ratnayake, a Sri Lanka szigetén fekvő Yala Nemzeti Park igazgatóhelyettese. A meglepő hírt megerősítette az AP hírügynökség fotósa is, aki a Sri Lanka-i légierő egyik helikopterével repült a nemzeti park fölé. „Százával láttunk elefántokat, leopárdokat, vízilovakat, de nem lettünk figyelmesek egyetlen állattetemre sem.” Silva Wijeyeratne, a sziget délkeleti tengerpartján levő Jetwing Eco Holidays nevű motel tulajdonosa családjának életben maradt tagjaival már sok száz holttestet talált: „Nem találtunk viszont egyetlen döglött állatot sem, talán az elefántok figyelmeztették egymást és arra menekültek” – mutatott a távolba Wijeyeratne. Az ő moteljának romjai alatt még mindig több tucat holttest fekszik.

A 396 négyzetmérföld összterületű Yala Nemzeti Park a vasárnapi tragédia előtt sok más állatfaj mellett több mint 200 ázsiai elefántnak, több száz leopárdnak, vaddisznónak és ceyloni szürke majomnak adott otthont. (ngo, MNO)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?