Két asszony, egy eset

Két interjúalanyom között kereken negyven év korkülönbség van, így egyikük számára hétköznapokon a grillcsirke is specialitás, másikuk számára már a citromos-mézes csirkemell sem az.

Egyikük házában a tágas konyhában töltik a legtöbb időt, hiszen régi szokás szerint még a tévé is itt kapott helyet, amit akár a sarokban található heverőről is lehet nézni, másikuk lakásában viszont a konyha a legkisebb helyiség. Mindketten kitűnő szakácsnők, ám a fiatalabbik csak hobbiból próbálja ki az új recepteket, míg az idősebb főzőmesterségével kereste kenyerét.

Bresli Ilona 75 éves

Ili néni, hol tanulta a szakácsmesterséget?

Tizenkét évesen már szolgáltam, mivel szegény lány voltam, hatan voltunk testvérek. A harmadik szomszédunk fogadott fel nyolc hónapos kislánya mellé pesztonkának, mivel fűszerüzletet, kocsmát és hentesüzletet vezetett, és a feleségének ott kellett kiszolgálnia. A gyermekfelügyelet mellett a poharakat mosogattam a kocsmában és a tőkét súroltam a hentesüzletben. Utána egy érsekújvári tanító családjához kerültem, itt már a főzésbe is besegítettem, sőt szerdán és szombaton kenyeret dagasztottam. Egyszerű ételeket főztünk: köménymagos levest, paradicsomlevest, krumplilevest, gulyást, főzeléket. Harmadik gazdámék Vágújhelyen laktak, itt lettem 16 évesen szakácsnő. Itt már specialitások is kerültek az asztalra: kacsasült, knédli, grillcsirke, rizs, krumplipüré. Szakácskönyvet először egy pozsonyi családnál használtam, ahol, mi szem-szájnak ingere, mindent süthettem, főzhettem, mivel nagyon gazdagok voltak.

Hogyan lett a tardoskeddi lakodalmak ügyeletes szakácsnője?

Véletlenül. Már asszonyfejjel, 1965-ben az egyik barátnőm ajánlott be az első lagziba, mert a falu leghíresebb szakácsnője megbetegedett. Nagy lagzi volt, több mint kétszáz vendéget hívtak, még öten-hatan segítettek nekem a konyhában. Egy hétig sütöttünk a hordóknak, akik tojást, cukrot, kakaót, csokoládét hoztak a sütéshez. Az ötvenféle lagzis süteményt csütörtökig meg kellett sütni, mivel pénteken már a főzéshez készültünk elő: baromfit, hagymát, zöldséget pucoltunk. A lakodalomban 4-5 fogást ettek a vendégek. Uzsonnára leggyakrabban csirketejfölöst knédlivel, vagy hurkát, kolbászt, pecsenyét. Vacsorára húslevest főtt tyúkhússal, töltelékkel, tormával, és rántott húst, fasírozottat majonézes krumplisalátával. Éjjel grillcsirkét, hajnalban korhelykáposztát. Húsz éven keresztül jártam lakodalmakba szakácsnőnek, de egyetlen tálcára rá tudnám rakni azt a mennyiségű süteményt, amit ez idő alatt megettem. Milyen gyarló is az ember, a tiltott mindig kedvesebb! Most meg nehéz megállnom, hogy ne egyek édeset, pedig talált az orvos egy kis cukrot...

Hogyan sikerült 1987-ben kijutnia Kanadába?

Torontóban egy Tardoskeddről származó magyar család magánóvodájában főztem. Itthon az ő lakodalmukban is én voltam a szakácsnő, onnan ismertek. ĺrtak egy meghívó levelet, utána fél évig vártam a vízumra, és egy évre kaptam tartózkodási engedélyt. Eleinte 6 óvónőre és 35 gyerekre főztem, ám két hónapon belül már 85 gyerek látogatta az óvodát, és 16 óvónőt foglalkoztatott a tulajdonos. Nagyon jól éreztem magam az óceán túloldalán, de egy idő után gyötörni kezdett a honvágy, hiszen négy fiam és nyolc unokám van. De nem sajnálom az ott töltött időt, mert minden egyes hétvégén kirándultunk, nagyon sok szép helyen megfordultam.

Hogyan étkeznek a kanadaiak?

Én vittem hozzájuk a mi konyhánk ízeit, igazság szerint ott semmilyen helybéli ételkülönlegességet nem tanultam meg főzni. Ami nagy különbség viszont: ők sokkal több zöldséget és gyümölcsöt fogyasztanak, mint mi. Hétfőn rendszerint tyúkhúslevest főztem az ovisoknak, más napokon nem is ettek levest, helyette inkább rengeteg gyümölcslevet fogyasztanak. Főtt és nyers zöldség egyaránt jutott mindennap az asztalra. Főételnek rizottó, fasírozott, mirelit zöldségkeveréken dinsztelt őrölt hús, krumplipüré készült. Uzsonnára vajas kenyeret kaptak sonkával, vagy mogyoróvajjal megkent kekszet és sok-sok gyümölcsöt.

Ennyi év alatt nem unt bele a sok főzőcskézésbe?

Nem, ma is nagyon szeretek sütni, főzni. Az unokáim mindig azt mondják, a mamánál csak finomat lehet enni, s én erre nagyon büszke vagyok, és igyekszem is a kedvükben járni.

Ladics Ildikó 35 éves

Odahaza, édesanyádtól tanultál meg főzni?

Nem, mivel 21 évesen férjhez mentem, Érsekújvárról falura költöztem, s rögtön külön háztartásom lett. Előzőleg otthon sosem kellett főznöm, meg nem is érdekelt a szakácskodás. Úgyhogy anyu esetleg „távúton”, telefonon keresztül navigált, ha eleinte felhívtam tanácsért. Nem emlékszem, mik lehettek az első ételek, amelyeket mézesheteink alatt készítettem újdonsült férjemnek, gondolom lecsóval meg rakott krumplival indítottam, mivel mást nem tudtam akkor még elkészíteni. Hétköznapokon mindketten a munkahelyünkön ebédeltünk, este hideg vacsoránk volt, jóformán csak hétvégén főztem.

Mennyi ideig tartott beletanulnod a szakácsnősködésbe?

Hamarosan, mivel várandós lettem, és emlékszem, este tíz órakor is képes voltam nekiállni paprikás krumplit főzni, mert annyira kívántam. Szeptemberben esküdtünk, s első közös karácsonyunkra a férjemtől szakácskönyvet kértem. Szerencsére nem volt az a rossz szokása, hogy anyósom főztjéhez hasonlította volna első próbálkozásaimat, sosem mondta, hogy ezt vagy azt anyuka másképp, jobban készíti. Hasonló az ízlésünk, így olyan sem fordult elő, hogy olyasmit főztem volna, amit ő nem szeret, vagy nem hajlandó megenni.

Másképpen főzöl, mint édesanyád és az ő korosztálya?

Két igényes férfit etetek naponta. Nem dolgozom munkahelyen, így van időm új recepteket kipróbálni, kamasz fiam szereti is a specialitásokat. Nálunk a fő szempont: az ennivalón ne spóroljunk, mert a fejlődő szervezet növésben van, ráadásul Viktor sportol, a hűtőnek mindig tele kell lennie. A férjem szintén otthon ebédel nap mint nap. Nem azokat a hagyományos ételeket főzöm, melyeket a szüleim. Nem eszünk például főzeléket, levest is csak hétvégén. A keleti konyha ízeit kedveljük, görög, olasz, indiai fűszereket használok.

Honnan szerzed az újabb és újabb recepteket?

Étteremben soha nem eszünk olyasmit, amit otthon is ehetünk, inkább az új ízeket szeretjük kipróbálni, s ha valami különlegesen ízlik, feltétlenül elkészítem odahaza is. ĺgy szoktunk rá az olasz tésztákra, szeretjük a lazagnét, a spagettit, a pizzát. Kedveljük a csirkehúsból készült speciálitásokat: a citromos-mézes csirkemellet, az ananászos, mandarinos és mogyorós csirkét. Idén télen ettünk a Tátrában először csirkét Sztroganov módra, azóta ez az első számú kedvenc. A recept nagy előnye, hogy sebes tempóban (35 perc) elkészül, íze pedig a vadashoz hasonló. A két férfi szenvedélyes horgász, amint több különböző halfajta: ponty, kárász, keszeg... összegyűlik a mélyhűtőben, hívjuk a barátokat, és bográcsban főzzük a finom halászlét az udvaron. Magam tisztítom a halat, de a fejét férjem vágja le. Nyáron rendszeresen grillezünk is a szabad ég alatt, olyankor disznótarját és csirkeszárnyakat szoktam bepácolni olyan módon, hogy a kész fűszerkeverékhez teszek fokhagymát és olajat. Ilyenkor télen leginkább egyharapásossal kínálom a váratlan vendégeket. A karikákra felvágott kiflire magam készítem a kenőt: 1 majonézhez 20 deka keménysajtot reszelek, 4 gerezd fokhagymát nyomok hozzá, 1 szem sósmogyoróval díszítem. Nagyon gyorsan elkészül és rendkívül finom.

Használod a modern elektromos konyhagépeket?

Esténként rendszeresen sajtos-sonkás melegszendvicset, tonhalas bagettet készítek vacsorára a szendvicssütőben. Presszókávét iszunk, még nászajándékba kaptuk a kávéfőző gépet. A mikrohullámú sütőben csak melegíteni szoktam az ételt, vagy kukoricát pattogtatok benne. A fritőzöm nem használom, mert nem gazdaságos. Az édes fánk után nem süthettem az olajban húst vagy krumplit. Sokat használom viszont a kézi mixert, van konyhai robotgépem is, például a zsemlemorzsát itthon darálom szárított kifliből. A kenyérpirító főként vasárnap reggel üzemel. A kuktafazéktól félek, mert hallottam már olyat, hogy felrobbant. Amióta fiunk nagyobb, a remoskát is félre kellett tennem, mert hármunknak nem lehet benne elegendő adagot sütni.

Mosogatógépre, kerámialapos tűzhelyre nem vágyol?

Leginkább nagyobb konyhára vágyom, mert a miénk nagyon kicsi, egykori szövetkezeti négylakásos bérházban lakunk, itt egy mosogatógép már el sem férne. Egyedül a kerti partik után esik nehezemre mosogatni, de legutóbb már műanyag, egyhasználatos tányérokat, poharakat vettem.

Előfordul, hogy férjed vagy fiad veszi birtokba a konyhát?

Viktor a pudingot, a tojásrántottát gyakran elkészíti magának, apja viszont vasárnaponként szokott reggelit készíteni, igaz, ágyba még sosem hozta. Sőt, nemegyszer már fel is faltak ketten mindent, mire én felébredtem és megkóstolhattam volna...

Cseh bukti

Hozzávalók: 50 deka sima liszt, kevés só, 1 egész tojás, 1-nek a sárgája.

13 szem kockacukrot beledobok 1 deci tejbe, 5 deka élesztővel felfuttatom, negyed liter tejjel megkeverem, jól kidolgozom a tésztát, elnyújtom, belemetélek 1 palmarint, 15 percenként háromszor hajtogatom (föl-le, jobbra-balra), elnyújtom, négyzetekre szeletelem, beleteszem a túrót, kis batyukat formálok, lefordítva teszem a tepsibe, laposra elnyomogatom, a közepébe belenyomom az ujjam, oda kerül a lekvár és a pogácsaszaggatónak a tetejével, ami nem éles, lenyomom, hogy karika képződjön a tésztán, végül olajjal kenem meg. Két és fél tepsit ad ki a fél kiló liszt.

Csirke Sztroganov módra

Hozzávalók: 1 csokor újhagyma, 15 deka erdei gomba, 30 deka csirkemell, só, bors, 1 evőkanál liszt, 2 evőkanlál vaj, 2 evőkanál olaj, 1 deci tejföl, 1 deci tejszín, fél teáskanál mustár, 1-2 darab csemegeuborka.

Az újhagymát felkarikázom, a gombát vékonyan felszeletelem, a csirkemellet ujjnyi vastagságú, 5 centi hosszú csíkokra vágom. A csirkecsíkokat megsózom, megborsozom, és kevés liszttel megszórom, hogy sülés közben ne tapadjanak egymáshoz. Összeolvasztok 1 evőkanál vajat ugyanennyi olajjal, erős lángon 2 perc alatt halványpirosra kapatom a csirkecsíkok külsejét. 1 evőkanál olajban és vajban megpárolom a hagymakarikákat, hozzáteszem a gombaszeleteket. A mártáshoz összekeverem a tejfölt, a tejszínt, a mustárt, a felszeletelt csemegeuborkát. A gombát, a mártást és a csirkecsíkokat összekeverem, 5 perc alatt összefőzöm. Rizzsel fogyasztjuk.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?