Kényszermegoldások, az igazi család helyett

A helyettes családokban vagy pótcsaládokban való gyermekgondozásnak több formája van: a gyermeket örökbe fogadják, pótszülők nevelik, nevelőszülőknél nevelkedik, illetve gyámság alatt van.

A helyettes családokban vagy pótcsaládokban való gyermekgondozásnak több formája van: a gyermeket örökbe fogadják, pótszülők nevelik, nevelőszülőknél nevelkedik, illetve gyámság alatt van.

Pótszülők

Elsősorban a gyermek rokonai lehetnek, ha a biológiai szülők meghaltak, vagy más ok miatt nem tudják vállalni a gyermek nevelését. Leggyakrabban egyébként a nagyszülők vállalják ezt a feladatot. A pótszülőknek ugyanolyan ellátást kell biztosítaniuk a gyermeknek, mint a biológiai szülőknek, viszont csak korlátozott mértékben, úgynevezett „általános” ügyekben képviselhetik a gyermeket és kezelhetik vagyonát. Ha a szülők élnek, eltartási kötelezettségük a gyermek felé nem szűnik meg azzal, hogy a gyereket pótszülők nevelik. A gyermeket házaspár veheti magához, vagy a házaspár egyike, de szükséges a másik fél belegyezése.

Nevelőszülők

Általában nem a gyermek vér szerinti rokonai. Ha a szülök meghaltak, vagy valamilyen okból nem tudják nevelni a gyermeket, a gyámhivatal nevelőszülőknek vagy örökbefogadó szülőknek adhatja a gyermeket. A nevelőszülők kötelesek a gyermek ellátásáról gondoskodni. A vér szerinti szülői jogok és kötelességek azonban ebben az esetben sem szűnnek meg.

Gyámok

Gyámsági felügyelet alá a bíróság akkor helyezi a gyermeket, ha a szülei meghaltak, vagy nem képesek róla gondoskodni. A gyám nem köteles személyesen gondoskodni a gyermekről. Ha személyesen gondoskodik, akkor állami támogatás jár neki. Ha a szülők élnek, de a bíróság felfüggesztette szülői jogaikat és kötelességeiket, akkor a gyám az lesz, akit a szülők jelölnek meg, természetesen csak akkor, ha ez nincs ellentétben a gyermek érdekeivel.Ha nincs ilyen személy, a bíróság a gyermek családjából jelöl ki valakit gyámnak, de lehet ez a családon kívüli személy is. Ha nem találnak ilyen személyt, a község lesz a gyám.

Örökbefogadás

Ebben az esetben rokoni kapcsolat jön létre az örökbefogadott és az örökbefogadó között. Az örökbefogadásról a bíróság dönt az örökbefogadó javaslatára. Nálunk elsősorban házaspárok fogadhatnak örökbe gyermeket, ám indokolt esetben egyedülálló személy is lehet az örökbefogadó. A törvény szerint megfelelő korkülönbségnek is kell lennie az örökbefogadó és a gyermek között, nem pontosítja, hogy mekkora. A bírósági döntés előtt a leendő örökbefogadónak legalább kilenc hónapig gondoskodnia kell a gyermekről, saját költségén. Az örökbefogadási folyamat sajnos nálunk is még mindig hosszadalmas és bonyolult. Az első lépés a várólistára vagy a kérelmezőlistára való feliratkozás. Azzal, hogy a gyereket örökbefogadták, a vér szerinti szülők gyermekkel szembeni jogai és kötelességei megszűnnek. (sán)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?