Az ausztriai népcsoportok és anyaországuk címmel rendezett kisebbségügyi konferenciát az ausztriai Felsőpulyán (Oberpullendorf) az Ausztriai Magyar Egyesületek és Szervezetek Központi Szövetsége. Az előadók nemcsak a burgenlandi kisebbségek (csehek, horvátok, magyarok, romák, szlovákok és szlovének) helyzetét próbálták felvázolni, hanem követendő jövőképet is igyekeztek keresni a határon túli kisebbségek asszimilációjának megállítására a bővülő Európai Unióban.
Kapcsolódási pontok Ausztriában
Az asszimiláció küszöbén
Ausztriában jelenleg hat kisebbséget ismernek el hivatalosan az érvényben lévő népcsoporttörvény értelmében. Ezek közé tartozik a magyarság is. A hivatalos statisztikák azt mutatják, hogy az elmúlt harminc évben a kisebbségek létszáma drasztikusan csökkent. Erről a Kismartonban székelő burgenlandi Statisztikai Hivatal munkatársa, Manfred Dreiszker számolt be, adatokkal alátámasztott előadásában. Állítása szerint Ausztria a legnagyobb befogadó ország a térségben, hiszen nyolcmillió lakosából több mint egymillió az ország határain kívül született. Ez 12,3 százalékos arányt jelent, s összehasonlításképp a statisztikus elmondta, hogy még az Egyesült Államokban is csak 11 százalékos ez a mutató. Burgenlandban mintegy százhúszezer kisebbségi él, közülük 82 ezer őshonosnak számít. A kisebbségiek lélekszáma azonban az elmúlt harminc évben lényegesen csökkent: a horvátoknál és a magyaroknál a népességfogyás negyven százalék körüli. A statisztikusoknak nagyon nehéz a dolguk a pontos népességi adatok elemzésével, ugyanis nem könynyű a más nyelveket beszélőket besorolni különféle kategóriákba, s megállapítani azt, hogy ki tekinthető őshonosnak és ki honosítottnak. Ez a magyarság esetében is érvényes, hiszen a burgenlandi őshonos magyarokon kívül a térségben bevándorlók is élnek. Dreiszker édesapja példájával próbálta körülírni a helyzet fonákságát: ő 1956 után magyarországi horvátként telepedett meg Burgenlandban. Ha a származási helye szerint sorolják be a statisztikákba, akkor magyarnak tekintik, ha a nyelve szerint, akkor horvátnak, pedig teljesen más tájszólást beszél, mint a Burgenlandba még a 18. században idetelepedett s a horvát nyelvújításból így kimaradt horvátok. A népesség összetételét tekintve a statisztikai adatok szerint biztató jelek is mutatkoznak a helyi magyarok számára: úgy tűnik, kilábaltak a demográfiai hullámvölgyből, hiszen jelentősen megnőtt a tíz év alatti gyermekek aránya.
Más gondok
A Burgenlandban élő hat népcsoportot, bár sok a közös problémájuk, különféle gondok foglalkoztatják, derült ki az előadásokból és helyzetelemzésekből. A magyarok, a csehek, a szlovének és a szlovákok számára az uniós bővítés teremt új helyzetet, melyben könnyebbé válik a népcsoport és anyaországa közötti kommunikáció. A horvátoknak még várniuk kell erre az állapotra, míg a romáknak nincs anyaországuk, ezért halmozottan hátrányos helyzetűek. „Mi mindig is jó kapcsolatokat ápoltunk az anyaországunkkal, de az uniós bővítés ennek ellenére sokat segít a kapcsolattartásban” – jelentette ki Kulmann Ernő, aki 12 évig volt a legnagyobb burgenlandi magyar település, Felsőpulya polgármestere. Szerinte a burgenlandi magyarság megmaradásában nagyon fontos szerepe van az osztrák jogszabályok alapján működő népcsoporttanácsnak: „A népcsoporttanács feladata nemcsak az, hogy az anyagi javakat szétossza, hanem az is, hogy részt vegyen a tartományi és szövetségi szintű döntésekben. Szerintem azonban a magyar népcsoport szövetségi szinten kevésbé van jelen az őt érintő kérdések meghozatalában, s ennek bővítése a központi kormány felelőssége.”
Radda István a 15 területi szervezetet tömörítő Ausztriai Magyar Egyesületek és Szervezetek Központi Szövetségének nevében azt a kérdést szegezte az osztrák és magyar kormány jelenlévő képviselőinek, hogy az anyaország, Ausztria, illetve Európa számára van-e értelme, hogy támogassa a népcsoportoknak – s azokon belül is például a magyarságnak – az önazonosságuk megőrzésére irányuló törekvéseit. Erre a kényes kérdésre Szabó Vilmos politikai államtitkár egyértelmű igennel válaszolt.
A felsőpulyai tanácskozáson 16 ország mintegy 230 képviselője vett részt
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.