Jogunk van a hibás áru kicseréltetéséhez

Az üzlethálózatok az esetek többségében a hibás árut a reklamáció esetén igyekeznek kicserélni. A kisebb üzletek a terméket visszaküldik a gyártónak, megjavítani. A törvény szerint a fogyasztóknak ahhoz is joguk van, hogy az árut kicseréltessék. Ha a hibát nem lehet eltávolítani, visszakövetelhetjük a pénzünket.

Az üzlethálózatok az esetek többségében a hibás árut a reklamáció esetén igyekeznek kicserélni. A kisebb üzletek a terméket visszaküldik a gyártónak, megjavítani. A törvény szerint a fogyasztóknak ahhoz is joguk van, hogy az árut kicseréltessék. Ha a hibát nem lehet eltávolítani, visszakövetelhetjük a pénzünket. Minden attól függ, hogy dönt a vásárló.

Ha a hiba jellegével, a javítás módjával, minőségével, az árleszállítás mértékével kapcsolatban, vagy más kifogás elhárítása szempontjából lényeges műszaki kérdésben vita merül fel, akkor az erre kijelölt minőségvizsgáló szerv szakvéleményét igényelhetjük. Ez viszont nem ingyenes szolgáltatás.

Egy szakvélemény átlagosan 1200 koronába kerül, miközben a fogyasztók és a kereskedők felkérésének is eleget tesznek. Többnyire akkor folyamodnak ehhez a megoldáshoz, ha a termék ára meghaladja a hivatalos havi átlagbért. Nagyobb kárnak ebben az esetben az számít, ha a termék legalább a havi átlagbér hússzorosába kerül.

Ha a minőségvizsgáló intézmény szakvéleményével sem vagyunk elégedettek, vagy a kereskedő nem hajlandó elismerni a szakvéleményt, akkor bírósághoz fordulhatunk. Az eljárást a terméket előállító cég vagy vállalkozó székhelyén illetékes járási bíróságon kezdeményezhetjük. Természetesen ez sincs ingyen.

A bírósági illeték a fogyasztó által követelt összeg 4 százaléka, legalább azonban 500 korona. Mielőtt beadnánk a keresetünket, az egész ügyet meg kell beszélnünk az ügyvéddel, aki eldönti, hogy egyáltalán érdemes-e bírósághoz fordulnunk. A téma szakértői szerint azonban az ilyen jellegű bírósági eljárások rendkívül ritkának számítanak, mivel drágák, és többnyire sokáig elhúzódnak.

Ha úgy döntünk, hogy minőségvizsgáló intézettel vizsgáltatjuk meg a terméket, akkor először is tudnunk kell, hogy melyik intézethez fordulhatunk a panaszunkkal. Szlovákiában ugyanis a minőségvizsgálók egy-egy területre szakosodnak. (ú)

MIT HOVÁ KÜLDJÜNK?

VÚTCH CHEMITEX, Zsolna - J. Milec utca 8, P.O. Box B-78, 011 68 – textilipari termékeket vizsgálnak.

VIPOTEST, Partizánske - gen. Svobodu 1069/4, 958 01 – cipőket és bőrárut ellenőriznek.

EVPÚ, Nová Dubnica - Trencséni út 19, 018 051 – háztartási elektronika, fogyasztási cikkek ellenőrzése.

VÚSAPL, Nyitra - Érsekújvári út 179, P.O. Box A/50, 949 01 – műanyag termékek minősítése.

Műszaki Kutatóintézet, Pöstyén - Krajinská cesta 2929/9, 921 24 – játékok, biciklik, porcelán minősítése.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?