A cukkini az úgynevezett nyári tökfélék közé, botanikailag a cucurbita pepo – azaz a közönséges sütőtök – elnevezésű fajhoz tartozik. A cukkinin kívül ide sorolható még a patisszon, a spagettitök és néhány dísznövénytípus is.
Itt a cukkiniszezon – elárulunk néhány hasznos trükköt!
A cukkini hengeres, egyenes vagy enyhén ívelt alakú; az újonnan nemesített fajták gömbölyűek is lehetnek. A termések különböző színűek, lehetnek sárgás-narancssárgás színűek, sötétzöldek, egyes fajták világosabb csíkozásúak.
A cukkini bokorszerűen fejlődik, nem kúszik olyan jól, mint a klasszikus sütőtök. Ennek következtében kis kertekben is termeszthető. Viszonylag egyszerű, igénytelen növény, csak jól trágyázott talajra van szüksége, például komposzton is sikeresen fejlődik. A meleg, de védett helyeket kedveli leginkább.
Termeszthetjük például úgy, hogy a magot elvetjük közvetlenül az ágyásba, amikor a talaj hőmérséklete 9 °C felett van, de termeszthetjük előre nevelt palántákból is. Ez utóbbi esetben akkor ültessük ki, amikor már nem áll fenn a talajmeni fagy veszélye! Az első virágok 50-55 nap múlva jelennek meg. Egy növényen egyaránt vannak nőivarú virágok (egy kis, termés alakű herével) és hímivarú virágok (hosszú száron, herék nélkül, de virágporral). Ahhoz, hogy a termés kifejlődjön, a virágpornak át kell jutnia a hímvirágról a női virágra. Ezt a feladatot általában a méhek, de más rovarok is végzik.
Fontos, hogy a növényeket a vegetációs időszak alatt rendszeresen trágyázzuk, mivel tápanyagigényesek. Ha nem esik az eső, rendszeres öntözésre van szükség. Sűrűn öntözzük, hogy a víz elérje a gyökereket!
A cukkinit fiatalon, 15-20 cm-es korában tanácsos fogyasztani. Ekkor puha a héja és nagyon ízletes. Ráadásul a rendszeres betakarításnak köszönhetően a növények még mindig új virágokat képeznek. Ha hagyjuk, hogy a termés túlnőjön, a többi elsorvad és elrohad.
Szedéskor óvatosan kell eljárni, mivel a levélnyélen tüskék vannak, amelyek karcolnak. A szüretelés legkíméletesebb és legbiztonságosabb módja, ha óvatosan megcsavarjuk a cukkinit anélkül, hogy kést vagy metszőollót használnánk, amelyek révén betegségeket terjeszthetünk.
A cukkini nemcsak sósan (levesek, saláták, grillezve, palacsintában, tésztában, töltve, mártásokban, kenőkben), hanem édesen, süteményekben is használható. Megfőzhetjük vagy le is fagyaszthatjuk.
(pluska)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.