Hurka, kása engedéllyel?

Az új állategészségügyi törvény nálunk is kötelezővé teszi a fogyasztásra kerülő állati eredetű termékek laboratóriumi vizsgála-tának elvégzését.

Az unióba való belépésünkkor kötelezettséget vállaltunk arra, hogy a hazai jogrendet fokozatosan hozzáigazítjuk a közösségben alkalmazott jogszabályokhoz. A mezőgazdasági termelést és gazdálkodást érintő kérdésekben a legtöbb változtatást az állategészségügyi és élelmiszerbiztonsági kérdésekben kellett végrehajtani. Az állattartóknak már a belépéskor is számtalan új követelménynek kellett megfelelniük, amelyhez az egyes vállalkozások közösségi támogatást is igényelhettek. A legújabb törvényi módosítások viszont már nemcsak a piacra termelőket, hanem a háztáji önellátó gazdaságokat is érintik. Az illetékesek azt állítják, hogy az intézkedések célja a lakosok egészségének védelmét szolgálja, de feltételezhető, hogy mindez várhatóan nem váltja majd ki a háztáji gazdálkodók tetszését. Annál is inkább, mert a rendelkezés gyakorlati megvalósítása sem teljesen egyértelmű.

A lényeg, hogy az új állategészségügyi törvény február elejétől nálunk is kötelezővé teszi a háztáji állattartók számára, hogy a regionális állategészségügyi hivatalban bejelentsék, ha saját felhasználásra le szeretnék ölni az állatokat. A rendelkezés célja, hogy az illetékes állatorvos a levágás napján mintát vegyen a levágott állat húsából, és azt ellenőrzés céljából az illetékes laboratóriumba küldje, és a vizsgálat eredményétől teszi függővé, hogy a hús felhasználható-e emberi fogyasztásra. Az Állami Állategészségügyi Igazgatóság központi igazgatójának sajtóban megjelent véleménye szerint ezeket a vizsgálatokat igyekezni fognak minél gyorsabb határidőn belül elvégezni, s így feltételezhető, hogy még aznap este, vagy másnap reggelre meglesz az eredmény. Hogy eddig mi lesz a levágott állat húsával, egyelőre senki nem tudja. Úgyszintén felmerül a kérdés, hogy az adott régióban tevékenykedő állatorvos hogyan győzi majd a főként télen jelentős számban megszaporodó házi disznóölések kezelését.

Annak ellenére, hogy az utóbbi évtizedben a háztáji gazdálkodás és ezen belül a sertéstartás jelentősen visszaesett, egyes vélemények szerint az országban évente még mindig mintegy 40–50 ezer tonna sertéshúst termelnek ki háztáji formában. (sz)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?