A kitagadás intézményéről mindenekelőtt azt kell tudni, hogy indokolni kell, s csak a törvényben meghatározott, szigorú esetekben lehet helye. Bármilyen indokkal nem lehet kitagadni a törvényes örököst.
Hogyan kell kitagadni?
– az örökhagyó után öröklésre érdemtelen lenne;
– az örökhagyó sérelmére súlyos bűncselekményt követett el;
– az örökhagyó egyenes ági rokonainak vagy házastársának életére tört, vagy sérelmükre egyéb súlyos bűntettet követett el;
– az örökhagyó irányában fennálló törvényes eltartási kötelezettségét súlyosan megsértette;
– erkölcstelen életmódot folytat;
– jogerősen legalább egy év szabadságvesztésre ítélték.
Házastársát az örökhagyó házastársi kötelességet durván sértő magatartása miatt is kitagadhatja. Ha a kitagadás érvénytelen, az örökösnek köteles részre van igénye. Az utólagos megbocsátással hatálytalanná váló kitagadás esetében az örökös az általános szabályok szerint örököl. A kitagadással szemben a kizárást nem kell indokolni, ez az örökhagyó alanyi joga, s ez nem más, mint a törvényes örökös köteles részre, azaz: a törvényes örökrészének felére szorítása. Az örökhagyó azt, aki törvényes örököse, vagy azzá válhat, akár más személynek örökössé nevezésével, akár végrendeletben tett kifejezett nyilatkozattal kizárhatja a törvényes öröklésből. (ervé, pa)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.