Hatékonyan megvédi a borjút a

Az egészségesen született borjút születése után 1-2 órán belül célszerű föccstejjel megszoptatni A föccstej adagja hozzávetőlegesen 2-3 l, ez már számottevően védi az újszülött állatot a külső fertőzésektől.

Az egészségesen született borjút születése után 1-2 órán belül célszerű föccstejjel megszoptatni A föccstej adagja hozzávetőlegesen 2-3 l, ez már számottevően védi az újszülött állatot a külső fertőzésektől. Az újszülött borjú jó minőségű anyai föccstejjel való táplálása azért fontos, mert az újszülöttkori elhullás egy jelentős részének az az oka, hogy a borjak nem tettek szert megfelelő ellenanyag-ellátotságra. Ez a vér immunglobulinszintjével ellenőrizhető. (A kedvező érték 50–80 g/l IgG, amíg a 10 g/l IgG érték a kedvezőtlen alsó határnak tekinthető.) Az anya föcstejének minősége természetesen függ a fajtától, hogy milyen betegségeken esett át, milyen életkorú, de attól is, hogy ellés előtt pl. órákig csepegett-e a teje a tőgybimbókból.

Az újszülött borjú oltógyomrának befogadó képessége nem teszi lehetővé nagyobb adagok felvételét, ezért a kisebb adagú, napi többszöri itatás előnyösebb. Az ellenanyagok felszívódásának hatékonysága a bélrendszerben a születés után óráról órára csökken, és az első nap végén gyakorlatilag meg is szűnik. Ugyanakkor a borjúnál fokozódik az emésztőenzimek kiválasztása.

A borjú születési súlya általában a fajta átlagának felel meg, a bikáknál ez többnyire l-2 kg-mal több, mint üszőknél. A születési súly erős, közepes mértékben öröklődő, a marmagasság pedig még ennél is jobban öröklődő jelleg. Ezek egymással is összefüggésben vannak. A születési súly enyhén ellentétes kapcsolatban van a későbbi súlygyarapodással és magasságnövekedéssel. Tehát bizonyos határon belül a kisebb borjú jobban, míg a nagyobb gyengébben fejlődik. Nem azok a borjak a kívánatos méretűek, amelyek születéskor nagyok (ez ellési nehézségeket okozhat), hanem azok az átlagosak, amelyek aztán gyorsan fejlődnek. A testsúlyt és testmagasságot (vagy marmagasságot) a későbbiekben ellésig kísérjük figyelemmel. Ezt a súlymérleg oldalához rögzített magasságmérő léccel is ellenőrizhetjük. Az újszülött borjú elhelyezéséhez nem kell nagy alapterület (8–10 m2-es elletőboksz, vagy 2m-es almozott ketrec), temperált (10–15 °C-os) huzatmentes, 80% alatti relatív páratartalmú helyiségben. A borjak mozgását, légzését az első 7–10 napban gyakran figyeljük meg. (györk)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?