Hatalmas és Mindenható

Washington. Madeleine Albright volt amerikai külügyminiszter A hatalmas és a Mindenható című új könyvében a politika és a vallás egymáshoz való kényes viszonyát veszi górcső alá. Amellett, hogy bírálja a jelenlegi amerikai vezetést, a könyvben arra is törekszik, hogy nagyobb megértést szorgalmazzon Európa és az Egyesült Államok, a bal- és a jobboldal, a szekuláris és a vallásos gondolkodásmód között.

Albright hisz egy mindenkit összefűző közös emberiességbenTASR/EPA-felvételAlbright könyvében azzal vádolja George Bush elnököt, hogy elnökségét és politikáját Istentől elrendeltnek tünteti fel, és ezzel egyenesen szítja az Amerika-ellenességet világszerte.

„Minden amerikai elnök hivatkozott Istenre. A különbség az a bizonyosság, amellyel Bush a vallásra hivatkozik, és azt mondja, Isten Amerika oldalán áll. Az erkölcsnek mindenképpen a külpolitika középpontjának közelében kell lennie” – írja. A liberális amerikai politikus azonban óva int attól, hogy Istent bevonják az aktuális politikába, s úgy véli: nem szabad, hogy az USA külpolitikájában szemben álljon egymással realizmus és idealizmus; éppen ellenkezőleg, a kettőnek össze kell olvadnia.

A cseh menekült leánya, aki keresztény neveltetésben részesült, és csak felnőtt korában tudta meg, hogy zsidó származású, fölöttébb optimista hangvételű könyvet írt. Kifejezetten bizalommal viszonyul ugyanis a kezdődő 21. század egyik központi kérdéséhez, Samuel Huntington történésznek a kultúrák összecsapásáról szóló téziséhez. Meggyőződése, hogy az iszlám világ reformerei végül is a radikálisok és a szélsőségesek fölé kerekednek, feltéve, ha a Nyugat és mindenekelőtt az USA is a párbeszéd és a tisztelet megadásának politikája mellett kötelezi el magát. Albright hisz abban, hogy az iszlám békére hajlandó vallás.

Az unilaterizmus és az Irak ellen indított háború miatt Bush politikáját teszi felelőssé: „Zsákutcába juttatta a nemzetközi helyzetet, és hozzájárult az iszlám fundamentalisták erősödéséhez anélkül, hogy kihasználta volna a diplomácia minden lehetőségét. Az én nemzedékem diplomatáit arra tanították, hogy kerüljék a viszályt, márpedig a vallásnál aligha létezik kényesebb téma” – írja, és óva int a misszionárius buzgalomtól. A Közel-Keleten a demokratikus mozgalmakat támogatni kell, nem pedig ráerőszakolni a térségre, vélekedik Albright, s rámutat: bukásra van ítélve az olyan politika, amely jóra és gonoszra osztja fel a világot.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?