Huszonegy. Ennyi nap van hátra a hónap végéig, amikor a hazai egyetemek többségén zárul a jelentkezési határidő. Pánikra persze nincs ok, három hét bőven elegendő a megfelelő felsőoktatási intézmény és képzési forma kiválasztásához, illetve a felvételi kérelem benyújtásához. Ráadásul számos egyetemen csak március végén vagy még később zárul a határidő.
Három hétig gondolkodhatnak
Egyetem a diáknak:jelentkezz, vétel!
Egyetemre jelentkezni tulajdonképpen egyszerű, pusztán a megfelelő jelentkezési lap kiválasztására és némi anyagi fedezetre van szükség. Ezentúl ugyanis háromféle űrlap áll a hallgatójelölt rendelkezésére, annak megfelelően felsőfokú alap- vagy mesterképzésben, illetve posztgraduális vagy másképpen doktori képzésben kíván-e részt venni.
Az új formanyomtatványok és a hozzájuk kapcsolódó kitöltési útmutatók egyaránt letölthetők az oktatási minisztérium honlapjáról (www.minedu.sk), illetve a www.modernaskola.sk internetes oldalról. Megkönnyíti ugyanakkor az egyetemre készülők dolgát, hogy az alapképzésre szóló jelentkezési lappal (melyet lapunkhoz mellékeltünk) az általában 3+2 éves, osztatlan formában megszervezett alap- és mester- vagy mérnökképzésre is lehet majd jelentkezni.
Érettségi, életrajz, illeték
Lényeges: a felsőoktatási jelentkezési lap kitöltése és benyújtása önmagában nem elég. A felvételi kérelemhez csatolni kell az érettségi bizonyítvány hitelesített másolatát, életrajzot, igazolást a felvételi illeték befizetéséről, egészségi alkalmasságról szóló orvosi igazolást. Az utóbbi nem feltétlenül szükséges, az adott egyetemtől függ. Bizonyos felsőoktatási intézmények motivációs levél csatolását is előírják. Ez sem jellemző általában.
A szükséges mellékletekről a félreértések elkerülése végett tanácsos előre érdeklődni, akár személyesen az egyetem tanulmányi osztályán, akár az intézmény internetes oldalán. A felvételi kérelmet postán vagy személyesen is el lehet juttatni a kiválasztott intézménynek, természetesen a jelentkezési határidő végéig. Fontos, egyszerre több különböző képzési szintre, illetve ugyanazon képzési szinten belül több felsőoktatási intézménybe, karra, szakra is lehet jelentkezni.
Egyetemi belépődíj
Ami a fent említett szükséges anyagi fedezetet illeti: az egyetemek a felvételi eljárás ellenében egyszeri díjat számolnak fel. A felvételi illeték összege egyetemenként változó, átlagban 500-tól 1500 koronáig terjed. Azok a jelentkezők, akik előzőleg írásban jelzik, hogy nem tudnak részt venni a felvételi vizsgán, visszakaphatják az általuk korábban befizetett felvételi illeték összegének egy részét. A teljes összeget azonban nem.
Akik párhuzamosan több egyetemre vagy tanulmányi szakra jelentkeznek, nem feledkezhetnek meg a párhuzamosan fizetendő felvételi díjról, illetve arról sem, hogy az állam csak az első diploma megszerzését finanszírozza, a párhuzamos képzésben folytatott tanulmányokat nem. Azzal is számolniuk kell, hogy a felvételi vizsgákat az egyetemek többnyire egymáshoz közeli időpontokban hirdetik meg, általában júniusban.
Alaposan fontolóra kell tehát venniük, hogy győzik-e a felkészülést több, feltehetően teljesen különböző követelményeket támasztó felvételi vizsgára. Még az is megtörténhet, hogy a felvételi vizsgák időpontja egybeesik. (-cz-e)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.