Hárman még nem párban

Pozsony. Pontosabban érti egymást az MKP és a KDH a tegnapi kétoldalú tárgyalás után, de a kereszténydemokratáknak még mindig elsősorban saját berkeikben kell eldönteniük, mit is akarnak, mondta lapunknak Csáky Pál, az MKP alelnöke a tegnapi tárgyalás után.

Bugár és Hrušovský a találkozó utánSomogyi Tibor felvételeA két párt együtt a 150 parlamenti képviselő 25 százalékával rendelkezik, ami Bugár Béla MKP-elnök szerint nem kis erő. Pavol Hrušovský KDH-elnök elárulta, azért fogadta el a magyar párt meghívását a kétoldalú megbeszélésre, nehogy úgy tűnjön, a kereszténydemokraták ellenzik a jobboldali együttműködést. Noha az SDKÚ-val hármasban még nem konzultáltak, ismét elhangzott: az ideális megoldás a korábbi jobboldali együttműködés folytatása lenne, csakhogy az egykori koalíciós partnereknek csak 65 mandátumuk van. A KDH így nem látja értelmét blokkot létrehozni. Számukra a HZDS Vladimír Mečiarral az élen elfogadhatatlan. Az SNS-szel kapcsolatban Hrušovský már nem fogalmazott ilyen kategorikusan, csak annyit mondott: a mozgalom elnöksége nem szavazott a Ján Slotával való esetleges együttműködésről. Kiszivárgott értesülések szerint azonban a KDH nem akar az SNS-szel szövetkezni, a pártelnök pedig még a választások előtt kiemelte: mindent meg kell tenni azért, hogy Mečiar és Slota ne jusson hatalomra. Bizalmas forrásból úgy tudjuk, az SNS-t a Smer is csak pótmegoldásként tartja számon.

Ugyanakkor a KDH némileg finomított viszonyulásán a HZDS-hez: korábban a mozgalom egészét elutasította, Daniel Lipšic alelnök viszont az egyik politikai vitaműsorban nem zárta ki az együttműködést, ha Mečiar visszavonul, valamint beleegyezik amnesztiáinak semmissé nyilvánításába. Szerinte ki kell végre deríteni az igazságot, hiszen fennáll a gyanú: állami intézmények segédkeztek a volt államfő fiának elrablásában és más bűncselekmények végrehajtásában. A HZDS e kijelentésért tegnap beperelte Lipšicet, egymillió koronát és nyilvános bocsánatkérést követel. Ezek után csökkent az esélye annak, hogy a KDH belemenne egy jobboldali koalícióba a HZDS-szel. Bugár leszögezte, Mečiarral az MKP sincs kibékülve, s a HZDS-szel még nem tárgyaltak. Lipšic szerint a Smer–MKP–KDH-koalíció veszélyes lenne, mert Fico a parlamentben bármikor összeállhatna a HZDS-szel és az SNS-szel, s leszavazhatná jobboldali partnereit. Ha mégis a Smer-pártiak győznének a KDH-ban, Lipšic nem fog kilépni. „Nincs értelme létrehozni a Misszió 22-t” – mondta.

Az MKP és a KDH között korábban létezett egyfajta háttéregyezség a közös fellépésről, s a magyarok tegnap tudni akarták, hányadán állnak a kereszténydemokratákkal. „Megkérdeztük tőlük, hogyan fogják megmagyarázni a választóiknak, a gazdasági szféra szereplőinek, a külföldnek, ha ilyen potenciállal, 25 százalékkal Slotát segítjük hatalomra. Erre nem kaptunk választ, még gondolkodnak” – árulta el Csáky. Arra a kérdésre, a tegnapi találka után a KDH és az MKP annyira közel került-e egymáshoz, hogy ellenzékbe és kormányba is csak párban mennek, Bugár azt válaszolta: ez nem kizárt, de nem is biztos, hogy a dolog így végződik. Jelen pillanatban a lapokat a Smer osztja, de kormányba eddig egyiküket sem invitálta. „Továbbra is sokesélyes a játék. Az MKP részéről őszinte akarat van, hogy valami képpen koordináljuk a lépéseinket a KDH-val, mert mindkét pártot elég rossz helyzetbe lehet hozni. Ha az elkövetkező időszakban bármilyen megszólítás lesz, egyeztetni fogunk egymással. Ugyanakkor érvényes, hogy az MKP egyedüli kormánypártként nem akar koalícióra lépni a Smerrel. Ez nem lenne előnyös a számunkra” – nyilatkozta az MKP elnöke. (sza)

(ELLEN)LOBBIZÁS

A hivatalos megbeszélések mellett mindenki lobbizik, próbálja puhítani tárgyalópartnereit. A Szlovák Nemzeti Párt kissé visszafogta magát, nehogy szélsőséges kijelentései miatt esetleg szalonképtelen partnernek minősüljön, de a Matica slovenská közvetítésével megüzente Robert Ficónak: a déli régiók „nem az MKP tulajdonát, hanem Szlovákia részét képezik”. Felszólították a Smert, a magyarokat semmiképpen se hívja a kormányba!

A szociáldemokraták felkérték Ján Chryzostom Korec bíborost, „beszélgessen el” a KDH képviselőivel kormánytagságukról. Korec már nem megyés püspök, s személyi titkárával megüzente: nem hivatalos képviselője az egyháznak, de magánszemélyként mindenkiért imádkozni fog. A KDH nem óhajtotta kommentálni a dolgot. (SITA)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?