A kereskedők és a marketingesek különböző pszichológiai trükköket és átveréseket alkalmaznak. Nem számít, hogy online vagy hagyományos téglaüzletekben vásárolunk, tanácsos mindig résen lenni!
Legyünk résen, ne hagyjuk átverni magunkat!
Manapság nagyon gyakran találkozhatunk olyan kereskedőkkel, akiknek nem teljesen őszinte a szándékuk, és különböző pszichológiai trükköket alkalmaznak, amelyek célja, hogy minél több pénzt csaljanak ki tőlünk, néha a törvényesség határát súrolják. Nem árt résen lenni.
Az egyik leggyakoribb trükk az áruk stratégiai elhelyezése, amivel szinte minden szupermarketben találkozhatunk: a legdrágább termékeket vagy azokat, amelyeket a leginkább szeretnének eladni, az ügyfél látómezejébe helyezik, az olcsóbb árukat pedig a polcok legalsó részeire teszik. Ezért mindig nézzük meg az összes polcot!
A szupermarketekben bevett gyakorlat, hogy az alapvető élelmiszereket – pékárut, tejet vagy tojást – az üzlet leghátsó részében tárolják. Emiatt könnyen előfordulhat, hogy menet közben 10 másik dolog is elcsábít, még akkor is, ha eredetileg csak zsemlét akartunk venni. Jó tanács: ne menjünk élelmiszervásárlásra üres gyomorral!
Elkerülhetjük az akciós csalásokat, ha vásárlás előtt összehasonlítjuk az árakat több üzletben, és megtaláljuk a legjobb ajánlatot. Érdemes a letakomat.sk portált használni, ahol a leghíresebb hipermarketek, valamint a ruházati, cipő-, elektronikai, bútor-, drogéria- vagy játékboltok aktuális akciós prospektusait találjuk.
Az online vásárlás során, de az éttermekben és a hagyományos üzletekben is előfordul, hogy a termékek címkéjén szereplő árak hozzáadottérték-adó nélkül szerepelnek. Az ember azt gondolja, milyen olcsó dologra bukkant, és csak amikor fizet, akkor veszi észre, hogy a végösszeg magasabb, mint amire számított. Ezért mindig győződjünk meg arról, hogy a feltüntetett árak tartalmazzák-e az áfát!
Online vásárlásnál előfordulhat, hogy a kosárban automatikusan olyan további termékeket vagy szolgáltatásokat találunk, amelyekre valójában nincs szükségünk, vagy egy drágább szállítási mód van automatikusan kiválasztva. A kiskereskedők így próbálnak minél több pénzt kivenni a zsebünkből. Ha gyorsan vásárolunk, és nem vesszük észre ezeket az automatikus tételeket, könnyen több pénzt fizethetünk a semmiért. Fizetés előtt tanácsos kétszer is ellenőrizni, mi szerepel a megrendelésben, mielőtt megadjuk a kártya adatait!
Manapság nagyon elterjedtek a fizetést kérő hamis e-mailek. A csalók olyan elektronikus levelet küldenek, amely úgy néz ki, mintha a mobilszolgáltatótól, valamilyen futártól, a postától vagy más megbízható intézménytől érkezett volna, és arra kérik az ügyfelet, hogy fizessen valamilyen díjat – például a csomag után fizetendő illetéket vagy a csomagon felüli további szolgáltatásokat. Az e-mail általában egy online fizetésre mutató linket is tartalmaz. Ez az a pont, amikor fokozottan oda kell figyelni. Sokszor a fizetendő összeg csekély, például 3 euró. A csaló azonban egy hamis fizetési kapun keresztül ellopja a kártya adatait, majd ezeket felhasználva sokkal több pénzt von le a számláról. Ezért tanácsos mindig ellenőrizni, hogy ki az e-mail feladója, és ellenőrizzük annak az oldalnak az URL-címét is, amelyen keresztül személyes vagy hitelkártya-adatokat adunk meg! Győződjünk meg róla, hogy az a cég hivatalos honlapja, amelytől vásárolunk, vagy egy ellenőrzött fizetési kapu!
(trend)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.