Ünnepi önkormányzati üléssel folytatódott pénteken az idei Szent István Napok programsorozata, amelyre Csabán Béla, a magyarországi Gerecse legmagasabban fekvő Tardos községből már hagyományosan megérkezett az idei búzalisztből sütött kenyérrel. Baráti, már-már családias hangulat uralkodott a Faluház nagytermében, ahol Tóth Marián, a nagyközség polgármestere fogadta a vendégeket és átadta a Faludíjat és a polgármesteri díjakat.
Tardoskedd a testvértelepülésekkel együtt ünnepli a 25. Szent István Napokat (GALÉRIA)
A 25. Szent István Napok ünnepi önkormányzati ülésen Tóth Marián hangsúlyozta, hogy községük legnagyobb és legfontosabb rendezvényére elfogadta a meghívást Magyarországról Ormai István, Nagyatád polgármestere és küldöttsége, Csabán Béla Tardos polgármestere és a község képviselete, valamint Bonyhád város, Környe és az erdélyi Zetelaka küldöttsége, hogy közösen ünnepeljenek.
Gyümölcsöző együttműködés
Faludíjat adományoztak In memoriam Kolozsiné Gergely Cecíliának, a Tardoskedd és Bonyhád közti kulturális és baráti kapcsolatok éveken át tartó ápolásáért. A díjazott Bonyhádon született 1956-ban, szüleit még 1948-ban a Csehszlovák-Magyar lakosságcsere egyezmény keretében telepítették ki. Évtizedeken át aktív részese volt Bonyhád közösségi életének, a Felvidékiek Egyesületének élén végzett munkája nagy jelentőséggel bírt a tardoskeddiek számára, neki köszönhetően a két település csoportjai máig látogatják egymást. 2024-ben bekövetkezett haláláig példaértékű munkát végzett a települések közti kulturális és közösségi kapcsolatok megerősítése érdekében. Tardoskeddhez családi kötelék fűzte, szívesen látogatott ide, a Faludíjat Kolozsi György vette át. Önkéntes véradókat is jutalmaztak több mint százszoros véradásért. A Szlovák Vöröskereszt helyi szervezete az országos vérellátó szolgálattal együttműködve évente háromszor szervez kiszállásos véradást Tardoskedden. Csányi István, Hudec Patrik és Tóth László az elsők Tardoskedden, akik átvehették a Kňazovický-emlékérmet és ennek köszönhetően az idei Faludíjat. Tóth László helyett Geró Margit, a Szlovák Vöröskereszt helyi elnöke vette át az elismerést.
Ahol megszűnnek a határok
Polgármesteri-díjat kapott Ormai István, Nagyatád polgármestere a települések közti kapcsolatok ápolásáért és a határon átnyúló együttműködés fejlesztéséért. A díjazott1994 óta Nagyatád polgármestere, harminc évig tartó tevékenységét idén fejezi be, mindvégig tartalmas és eredményes kapcsolat kialakítására törekedett. Két meghatározó mozzanata volt a kapcsolatnak, az első, amikor 2004 áprilisában Bara Mihály, Tardoskedd akkori polgármestere Nagyatádon a százéves Kossuth szobor újraavatásán köszöntőt mondott, a másik ilyen esemény a Tardoskedd és Nagyatád közti együttműködési megállapodás hivatalos megkötése volt 2012. augusztus 25-én, amikor Tóth Marián és Ormai István aláírták az erről szóló dekrétumot. Ormai István polgármester irányításával sok éven át rendezték meg a nagyatádi városi strandon a Határtalan Játék nemzetközi sporteseményt, ahol a testvértelepülések vettek részt, a tardoskeddi fiatalok minden alkalommal örömmel fogadták el a meghívást. eseményen. Polgármesteri-díjat kapott Pšenák László, a község környezetvédelmének és kulturális életének terén végzett önzetlen munkájáért, az önkéntes tűzoltóegyesület tagjaként rendszeresen segít a községben kialakult rendkívüli helyzetek során, hosszú ideje szívügye a környezetszépítés, emellett aktív tagja a Rozmaring népdalkörnek.
Polgármesteri-díjat vett át Vavrecky Emma és Vavrecky István, a községben végzett önzetlen tevékenységért, 2003 óta rendszeres résztvevői, 2015 óta aktív szervezői a zarándokutaknak a csíksomlyói búcsúhelyre. Minden évben gyűjtést szerveznek Böjte Csaba árváinak, 2024-ben megszervezték a tardoskeddi zarándokok bálját.
Köszönetét fejezte ki Tardoskedd önkormányzata Pákozdi Ferencnek, Környe alpolgármesterének, valamint Vadász Béla és Török Mihály önkormányzati képviselőknek a települések közi kapcsolat ápolásáért és a határon átnyúló együttműködés sokéves fejlesztéséért. Az év legsikeresebb tanulója a Szemerényi Károly Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskola és a Magyar Gyermekekért Fejlesztési Alap döntése alapján Petrécs Alexa lett, aki tánc- és énektehetségét, valamint színjátszó tehetségét több versenyen bizonyította, kiválóan zongorázik, énekel és táncol. A Ján Amos Komenský Szlovák Tannyelvű Alapiskola Milan Ivan Mazannak adományozta a díjat, aki a színjátszáson kívül olimpiászokon, énekversenyen, de a fiatal egészségügyisek versenyén is bizonyított. Az ünnepi önkormányzati ülés könyvavató tette teljessé, a Tardoskeddi történetek különlegessége, hogy helyi, szájhagyomány útján terjedő históriákból, feljegyzésekből állították össze, amelyek a Tardoskeddi Hírmondóban jelentek meg. Csomó Magdolna és Kollár Margit, az írások két szerzője avatta fel a kiadványt stílusosan, rozmaringgal – az emlékezés, tisztaság és az újjászületés jelképével. A könyvet Jaššo Alžbeta akvarell festményei díszítik, az alkotó kiállítását a Faluház galériájában tekinthetik meg a Szent István Napok vendégei.
Szent István szobránál
Elsőként a vendéglátó község képviselői, Tóth Marián polgármester és Halász Gabriella alpolgármester tették le Szent István szobránál az emlékezés koszorúit. Magyarország nagykövetsége képviseletében Ujváry Zoltán István diplomata, majd Venyercsan Pál a pozsonyi Liszt Intézet igazgatója koszorúzott. A koszorúzási ünnepségen részt vett továbbá Branislav Becík Nyitra megye elnöke és alelnöke Csenger Tibor, Juhász György, a Selye János Egyetem rektora, valamint Ormai István Nagyatád, Csabán Béla Tardos polgármestere, Szabó Tibor Bonyhád alpolgármestere, Pákozdi Ferenc, Környe alpolgármestere, Sebestyén Csaba jegyző Zetelakáról, és jelen voltak a térségbeli polgármesterek Andódról, Farkasdról, Szímőről és Zsigárdról. Tóth Marián hangsúlyozta, a Szent István Napok eseményei gazdagítják a község társadalmi életét, közösséggé kovácsolják a lakosokat, és beíródnak a település színes történelmébe. Ormai István, Nagyatád polgármestere ünnepi beszédében kiemelte, hogy Szent István király életműve az ércnél is maradandóbb. „István király olyan európai kitekintésű külpolitikát folytatott, amellyel méltó partnere volt a nyugati királyságoknak, minden csatáját győztesen fejezte be, tekintélyes európai magyar államot hozott létre. Szent István király összeköt bennünket, ezeréves történelmünk minden generációja és nemzedéke ki kell hogy alakítsa a viszonyát Szent István királyhoz, a politikájához, az államához. Összeköti a Magyarországon és a határon túl élő magyarokat, mert minden magyar királya. Szükségünk van az összetartozás érzésére és élményére, nem tudunk e nélkül együtt maradni” – mondta ünnepi beszédében Ormai István.
Felejthetetlen napok várnak a helyiekre és a vendégeikre egészen hétfőig. Minden korosztályt megszólító, Tardoskedd több pontján zajló kulturális programokkal, vetélkedőkkel, veterán autók bemutatójával és válogatott helyi finomságokkal kényeztetik a vendégeiket a szervezők.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.