Róma. Egy hisztérikus, gyűrűktől dagadt ujjú, két piperkőc bíborostól támogatott Joseph Ratzingerhez, azaz XVI. Benedekhez hasonló figura jelent meg a napokban egy olasz tv-műsorban.
Harag egyházi körökben a pápa-paródiák miatt
A Maurizio Crozzának a La7 kereskedelmi tv-csatornán, illetve Fiorellónak a Radio2-n bemutatott paródiái azonnal vezércikkre ihlették az Avvenire című katolikus lapot, amely szerint a közönség „nem minden aljasságtól mentes bukott szatíráknak“ lehetett szem- és fültanúja, és azzal vádolta a műsorok készítőit és szereplőit, hogy „mindent megtesznek a katolikus világnak kedves személyek nevetségessé tételéért“. A lap szerint azok, akik vidáman ócsárolják az egyházfőt, „semmi tiszteletet nem éreznek a több száz millió katolikus iránt, akik pedig az ő megélhetésüket biztosítják”.
Holott nem csak Crozza és Fiorello ragadtatta magát a pápa parodizálására mostanság Olaszországban. Például a Raitre közszolgálati tévében Luciana Littizzetto szívesen ironizál a pápán, és még gyakrabban Camillo Ruini bíboroson, a Vatikán egyik legbefolyásosabb főpapján. Fabio Fazio a Radio2-n szombaton és vasárnap reggel sugárzott Black Out című műsorában a bajor pápát galamblövészedzés közben mutatja be, hogy mint a „szentatya” (németes akcentussal) mondja, „aszok ne piszkítsanak a tolkoszó emperekre“ (azok ne piszkítsanak a dolgozó emberekre), miközben bonbonokkal dobálja a gyerekeket – írta a Corriere della Sera című olasz napilap.
Fiorellót Sergio Valzania, a Radio Rai igazgatója is védelmébe veszi. Szerinte, ha a parodista valakit célba vesz, azt szeretetből teszi, és nagyon csodálkozik, hogy a katolikusok ezt nem értik meg. Valzania arra is felhívta a figyelmet, hogy Littizzetto és Fazio is vallásos neveltetést kapott.
Miért lett ennyire divat a pápa és szűkebb körének utánzása? A Radio Rai vezetője szerint egyrészt a szentatya kissé „furcsán beszél“ olaszul, másrészt pedig a jelenlegi kormányon nem lehet olyan jókat ironizálni, mint elődjén, a Berlusconi-kabineten. Enrico Vaime, népszerű színházi szerző még tovább megy: úgy véli, hogy az olaszok „tiszteletteljesek a maguk tiszteletlenségében”. És mindjárt fel is vázol egy jelenetet: „Jól látható, hogy Ratzingernek az idegeire megy a sok kiabáló zarándok az ablaka alatt. Amikor nem sokkal trónra lépése után közölte: »És most legyünk csendben«, legszívesebben megöleltem volna. Elképzelem, amint nagy vödör vizeket borít a tömegre. Természetesen szentelt vizet.”
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.