Füzi-Tóvizi és Klujber mellett a csapategység lehet a magyarok erőssége (Fotó: MKSZ/Kovács Anikó)
Merész célt tűztek ki maguk elé a magyarok a kézi-Eb-n
Csütörtökön veszi kezdetét a magyar–osztrák–svájci rendezésű női kézilabda-Európa-bajnokság, amelyen a magyar válogatott szeretné hozni a hazai pályán megszokott eredményét.
A magyar női kézilabda-válogatott az utóbbi években folyamatosan lépdelt előre és a részben hazai rendezésű Európa-bajnokságon kötelező, hogy túlszárnyalja a 2022-es 11., és a 2020-as 10. helyezését is. Az idei olimpián elért 6. hely után pedig nem meglepő, hogy volt olyan, az Európai Kézilabda-szövetség (EHF) kötelekébe tartozó szakértő, aki az 5. legerősebbnek nevezte Golovin Vlagyimir csapatát az Eb előtt.
Az említett erősorrend az októberi válogatottmérkőzések után készült, ahol Magyarország 14 év után győzte le a világbajnok, olimpiai ezüstérmes Franciaország csapatát. Igaz a franciáknál erősen foghíjas volt az akkori keret.
Ettől függetlenül is kijelenthető, hogy a magyaroknak nyolc közé kell jutnia, és a francia, a norvég és a dán válogatott után következő svéd–holland–német hármassal versenghetnek a helyezésekért. Azt pedig már bizonyították Klujberék, hogy egy meccsen bárkit képesek legyőzni.
„Tízévente hazánkban játszhat Eb-meccseket a magyar válogatott, ez szinte már hagyomány, és reméljük, ahogy 2004-ben és 2014-ben, úgy idén is eljut a döntő hétvégére, Bécsbe a csapat.
Ez a Magyar Kézilabda-szövetség (MKSZ) által megfogalmazott hivatalos cél is, tehát a legjobb hat közé kerülés.
Ennek eléréséhez Debrecenben van nagyon sok dolga a lányoknak, hiszen sikerrel kell megvívnia a csoportkört, majd reményeink szerint a középdöntőben is négy jó meccset játszik majd a válogatott a Főnix Arénában” – nyilatkozta a tornát felvezető sajtótájékoztatón Illyés Ferenc, az MKSZ elnöke utalva arra, hogy 20 éve a 3., 10 esztendeje pedig a 6. helyen zárt a magyar válogatott a részben vagy egészben hazai rendezésű Eb-ken.
Ha a magyar válogatott kezdőcsapatát nézzük, aligha irreális elvárás a legjobb hat. Problémák akkor adódhatnak, ha a húzóemberek közül valakik gyengébb napot fognak ki. A kapusposzttal lehet a legkevesebb gond, hiszen bár Böde-Bíró, Janurik és Szemerey is kevesebbet játszott az ősszel, mint megszokhattuk, formájuk így is jónak mondható. Szemerey a már említett franciák elleni meccsen remekelt, két társával együtt pedig elosztották a szlovákok és az ukránok elleni legutóbbi felkészülési mérkőzéseket és mind jó teljesítményt nyújtottak.
A széleken Győri-Lukács és Szöllősi-Schatzl az első számú választás, de mögöttük Faluvégi és Márton személyében is remek helyettesek állnak rendelkezésre. Nagy gondot a jobbátlövő poszt sem okozhat, hiszen Klujber világklasszis szinten képes játszani, helyettese pedig az a Papp, aki ugyan a válogatottban leginkább csak védekezik, de a klubjában a támadójátékból is kiveszi a részét.
Az irányító poszton Vámos külföldre igazolása a hasznára vált, hiszen a Metz legutóbbi BL-meccsein igazolta, hogy tovább bővült remek támadórepertoárja. Helyettese a magyar kézilabdázás egyik legnagyobb tehetsége, Simon Petra. A mindössze 20 éves játékos azonban Ferencvárosban csak epizódszereplő volt ősszel, így tőle kiegyensúlyozott teljesítmény még nem várható el. Mögöttük pedig Tóth Nikolett a harmadik választás, aki mindössze a múlt héten mutatkozott be a nemzeti csapatban, így tőle sem várható el, hogy azonnal a húzóemberek közé lép.
A magyar válogatott kerete
Kapusok: Böde-Bíró Blanka, Janurik Kinga (mindkettő FTC), Szemerey Zsófi (Metz)
Jobbszélsők: Faluvédi Dorottya (Ludwigsburg), Győri-Lukács Viktória (Győr)
Jobbátlövők: Klujber Katrin (FTC), Papp Nikoletta (Gloria Buzau)
Irányítók: Simonr Petra (FTC), Tóth Nikolett (DVSC), Vámos Petra (Metz)
Beállók: Füzi-Tóvizi Petra (DVSC), Pásztor Noémi (CSM Bucuresti), Bordás Réka (FTC)
Balátlövők: Csíkos Luca (Vác), Kácsor Gréta (CS Gloria), Kuczora Csenge (Thüringer)
Balszélsők: Szöllősi-Schatzl Nadine (Budaörs), Márton Gréta (FTC)
A legszegényebb választék viszont balátlövőben és beállóban áll Golovin rendelkezésére. Ha Kuczora jó napot fog ki, átlövéseit nincs kapus, aki védje, ha viszont nem jól sülnek el az első kísérletei, Kácsor és a nemzeti mezben az ukránok ellen először lehetőséget kapó Csíkos Luca sem fogja tudni őt pótolni.
A vonalon játszók közül a legutóbb már csapatkapitányként szereplő Füzi-Tóvizi helye megkérdőjelezhetetlen, de mögötte az a Bordás a második választás, aki lassan másfél éve alig játszik magas szintű tétmérkőzést. Ennek ellenére ugyan védekezésben rendszeresen számításba veszik a válogatottnál, de a játékhiány miatt gyakrabban késik el egy-egy ütközésnél és kap kiállítást, míg támadásban sokkal kevésbé eredményes, mint 2-3 éve. Utánuk Pásztor jön a hierarchiában, aki ugyan támadásban jó teljesítményre képes, a védekezése talán kissé gyengébb, és romániai igazolása sem látszik a legjobb döntésnek, legalábbis a játékperceit elnézve.
A pluszt egyértelműen a debreceni közönség jelentheti, amely az áprilisi olimpiai selejtezőn már belehajtotta a válogatottat a svédek legyőzésébe. Talán éppen ez a plusz hiányzott az olimpián, amikor a negyeddöntő végjátékában bukta el a győzelmet a magyar csapat Svédország ellen.
„Mi is Bécsben szeretnénk zárni a tornát, de éppígy fontos megemlíteni, hogy a helyszínre látogató nézők boldogan térjenek haza az arénából, hogy az ő támogatásukat is megháláljuk.
A tavaszi olimpiai selejtezőn is remek hangulat volt, ott úgy éreztem, úgy éreztük, hogy képtelenség rosszul játszani ilyen hangulatban.
Az elmúlt időszakban majdnem ugyanolyan munkát végeztünk, mint az olimpiai felkészülés során, azt pedig elmondhatom, hogy nagyon várják a lányok a debreceni Eb kezdését. Vannak kötelező győzelmek, mint a törökök és az északmacedónok elleni a csoportkörben, míg a svédekkel szembeni összecsapás a torna további lefolyását és végkimenetelét nagyban befolyásolhatja” – mondta Golovin kedden.
A csoportból az első két csapat jut tovább, majd kialakul a középdöntők mezőnye. Itt a papírforma szerint Montenegró, Románia, Franciaország és Spanyolország vár majd a magyarokra. A szövetségi kapitány szerint itt a montenegróiak elleni meccs lehet döntő fontosságú a legjobb hatba kerüléshez, de a spanyolok és a románok sem tekinthetők kötelező ujjgyakorlatnak.
A két középdöntős csoportból majd a legjobb 2-2 válogatott játszik egymással az elődöntőkben, a harmadik helyezettek pedig egy helyosztón vívnak meg az ötödik helyért. Ezeket a mérkőzéseket már Bécsben rendezik.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.