<p>Nem ez az első alkalom, hogy a Ford Ranger volánjához ülhettem. Már az első tesztelés során evidens volt, hogy ez a pick-up egyszerűen nem ismer határokat, s képességei a tank terepképességeivel vetekednek. A Rangert először nyáron teszteltem. Most jött egy modellfrissítés és a klíma is megváltozott. Milyen a Ranger télen?</p>
Ford Ranger: korszerű személyautó kényelmével ellátott munkagép
A modellek ráncfelvarrások után csak részleges változáson esnek át, a tervezők egy-két dizájnelemet változtatnak, módosítják a fényszórók vagy lámpák formáját. A Ranger viszont radikális átalakításon ment keresztül, minek köszönhetően az amerikai pick-up már az utastérben is egy teljes értékű személyautóra emlékeztet. Megvan a kényelem, a vezetést segítő korszerű technikák, az érintőképernyő, csak az ember épp egy emelettel magasabban ül a személyautók sofőrjeinél. Ennek köszönhetően sokkal magabiztosabbnak érzi magát, s nem feltétlenül lesz úrrá rajta a bunkóság úgy, mint egy prémiumkategóriás SUV-ben.
Motor
A Ranger alapja, hossza és szélessége, a futómű is megmaradt. Ami változott, az a technológiák és a felhasznált anyagok. A Ranger csak és kizárólag TDCi Duratorq dízelmotorokkal elérhető, a legolcsóbb kétkerék-meghajtású modell 19 990 euró áfa nélkül. Ezt viszont szemrebbenés nélkül törölném a kínálatból, ugyanis ha valakinek pick-up kell, akkor már legyen benne minden, amire szüksége lehet.
Alapvetően 4x4 meghajtás, melynek ára 22 990 eurónál kezdődik áfa nélkül – szimplakabinos Rap Cab változatban, amelyben csak két teljes értékű ülés van, a teljes értékű 4x4-es duplakabinosért minimum 700 euróval kell többet fizetni. Az előző változathoz gond nélkül megfelel a gyengébb 2,2 literes dízel, a duplakabinhoz már inkább a tesztelt, 3,2 literes öthengeres 200 lóerős erőforrást párosítanám, különösen, ha a járgány WildTrak felszereltségi szintet is kapott. A 147 kW-os teljesítmény már 3000 fordulatnál elérhető, a 470 Nm-es forgatónyomaték pedig 1500–2750 fordulatskálában. A motor alacsonyabb fordulatoktól hihetetlen erővel dolgozik, s a jellegzetes dörmögő hangja még élvezetesebbé teszi a vezetést.
Bár a tesztelt modellben hatfokozatos automata váltó volt, ebben az esetben talán a manuális hatgangosat részesíteném előnyben – nem kell azért a személyautókból minden áron mindent átvinni a pick-upba.
A Ranger két utassal és két csomaggal kellő dinamikával rendelkezik a sztrádán való előzéshez, viszont ha már a rakodótér is tele van s a kocsiban négyen ülnek, a súlykülönbséget érezni. Mivel teljesen új járgányról volt szó, tehát a motor nem volt befutva, a fogyasztási adatok nem érdekesek. Csupán annyit jegyzek meg, hogy sztrádán 12 litert mutatott a fedélzeti számítógép.
Terepképességek
Attól nem tartottam, hogy nem mászna fel a Ranger egy behavazott dombra. 4x4-es meghajtással szemrebbenés nélkül felkúszott egy meredek, mintegy 20 centiméteres hótakaróval borított dombra. Mivel próbáltam a Rangert télen és nyáron is, kijelenthetem, hogy behavazott, jeges úton nem érzi magát annyira magabiztosan. Persze, itt egyrészt kulcsfontosságú a megfelelő gumiabroncs kiválasztása – a tesztelt Rangeren pedig csak szimpla téli abroncs volt –, másrészt pedig nem mindegy, mennyire van megterhelve az autó. Minél könnyebb, annál inkább hajlamos elindulásnál megcsúszni a behavazott lejtőn. Ha például behavazott dombon kell felfele tolatni, s az autó nincs telepakolva, nagyon könnyen elkezd oldalra csúszni. Dombról való leereszkedésnél már nagy segítséget nyújt a lejtmenet-szabályozó rendszer, amely terepfeltételekben is szabályozza az autó sebességét anélkül, hogy hozzá kellene érni a gáz- vagy a fékpedálhoz. A tesztelt WildTrak modell tartozéka volt az úgynevezett Off-road csomag, melynek köszönhetően védőburkolatot kapott a motor, az osztómű és az üzemanyagtartály is, ennek része még a hátsó differenciálzár.
Mivel nem volt a közelben traktor, s nem igazán tudtam elképzelni, hogyan ráncigálnám ki egy behavazott rétről vagy erdőből, ha beesne a hóba, inkább nem próbáltam kihozni belőle a maximumot. Szerintem a Ranger terepen nyáron sokkal élvezhetőbb autó. Nyugodtan behajthatnak vele akár egy kisebb folyóba, vagy inkább nagyobb patakba, a Ranger ugyanis 800 mm-es mély vízen is képes átgázolni. Apropó, 3,5 tonnát képes elvontatni, tehát lakókocsi vagy motorcsónak elvontatásával nem lesz gond.
Felszerelés
Az új Ranger olyan felszereléseket és technológiákat kínál, amelyek személyautókban sem mindig elérhetők. Ilyen a sávelhagyásra figyelmeztető rendszer, az adaptív tempomat, közlekedési táblák figyelése, korszerű Sync-2 rendszer, tolatókamera, parkolóasszisztens. Összesítve az utastér kialakítása sokkal szebb, igényesebb, az ülések is kényelmesebbek. Mivel a Ranger méretei nem változtak, az utastérben ugyanannyi hely van, mint eddig. Csak a csomagokkal lesznek gondban, ha a rakodóteret nem lehet lezárni.
Akinek olyan helyen van hétvégi háza, amit télen nehezen lehet megközelíteni, s az év nagy részét városban tölti, annak inkább a Ford SUV modelljét ajánlanám, 4x4 meghajtással. Ilyen szempontból ideális választás lehet a felújított Kuga, melynek tesztjét a következő hetekben közöljük. Aki viszont olyan helyen él, ahol naponta jár nehezen megközelíthető terepre, s ráadásul nehéz rakományt is kell szállítania, netán gyakran vontat utánfutót, annak az SUV helyett inkább a Ranger jöhet számításba. Nem kell vele félni városban sem, robusztus kinézete ellenére nagyon könnyen megtanulnak vezetni vele, bár a széttört utakon nagyobb kényelmet biztosít a kisebb SUV. Hiába, a Ranger sokkal inkább felhasználó-barát autó lett, de még mindig ízig-vérig munkagép, amely nem hagyja cserben a tulajt.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.