Az ember halálával hagyatéka átszáll az örökösre. Szükséges azonban egy olyan eljárás, amelynek feladata az öröklés időpontjának, tényének, módjának, több örökös esetén az öröklés arányának tanúsítása, és ezeknek megfelelően a hagyaték átadása.
Fél évig is tarthat az eljárás
A hagyatéki eljárás célja egyfelől az, hogy megállapítsa, mely vagyontárgyak tartoznak a hagyatékba, másrészt, hogy felderítse az örökösök személyét, és az örökség megoszlását az egyes örökösök között.
A hagyatéki eljárás végén a közjegyző a hagyatéki eljárás során megállapított örökséget átadja az örökösöknek, akik ettől a pillanattól gyakorolhatják örökösi jogaikat. A hagyatéki eljárás az elhunyt személy utolsó lakóhelye szerint illetékes közjegyző folytatja le.
Az eljáró közjegyző a végrendelet alapján, illetve végrendelet hiányában a törvényes öröklés szabályai szerint meghatározza az örökösök személyét.
A tapasztalatok azt igazolják, a hagyatéki eljárás általában nem tart tovább fél évnél. Törvény vagy rendelet egyébként nem szabályozza, hogy legfeljebb mennyi ideig tarthat az örökhagyó halálának eredményeként bekövetkezett jogi változások tisztázása.
A hagyatékhoz tartozó vagyontárgyak körének és értékének megállapítására hagyatéki leltárt vesznek fel.
Az eljárás során az illetékes közjegyző vizsgálja a hagyatékkal kapcsolatos vitákat is. A közjegyző az örökös számára kérelemre öröklési bizonyítványt állít ki, melyben tanúsítja az örökösi minőséget.
A hagyaték átadásáról végzéssel határoz. A végzés ellen mindenki, akire nézve sérelmes rendelkezést tartalmaz, tizenöt napon belül fellebbezést nyújthat be. Az ügy jogerős befejezéséig a hagyatékátadó végzés nem hajtható végre. (-cz-e, s)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.