Európa víz alatt: keletre és délre tart az ár

Németországban enyhült, Ausztriában súlyosbodott az árvízhelyzet, Erdélyben katasztrofálisak az állapotok. A Dunán veszélyes árhullám alakulhat ki a következő napokban.

A dél-németországi Passau is vízben állAP-felvételDél-Bajorországban valamelyest enyhült az árvízhelyzet szerdára, most a Duna mentén élők tartanak attól, hogy a megduzzadt, kiáradt mellékfolyók jelentősen megemelik a Duna szintjét, s a folyó kilép medréből. Felső-Bajorországban, Bad Tölz városának egyes részeiből kitelepítették a lakosságot, vagy legalábbis távozásra kérték fel az embereket, mert fennállt a veszélye annak, hogy az Isar megemelt gátjai is átszakadnak. Az árhullám Münchent is elérte, a zavaros barna lé rengeteg uszadékot sodor. Kedd estére alábbhagyott az eső az Alpok vidékén. Lassan fellélegezhetnek a bajorok, az esőzéseknek vége, az ár tovább vonul Ausztria felé – jelentették a hírügynökségek.

Ausztria nyugati tartományaiban és Svájc középső, az árvíztől leginkább sújtott területein legalább az eső elállt már. Svájcban sok kantonban, Bern és Luzern környékén még mindig emelkedik a tavak vízszintje, a nyugat-ausztriai folyók már tetőztek, ám most az ár kelet és dél felé tart, a Duna ausztriai szakaszán riadókészültség van. Alsó-Ausztria több pontján – elsőként Amstettennél – már kilépett medréből a folyó, az alacsonyabb partszakaszokat elöntötte a víz. Felső-Ausztriában nemcsak a Duna vízszintje emelkedett vészesen, kiöntéssel fenyeget az Inn is.

Több mint ezer házat öntött el a víz Székelyudvarhelyen. Románia egészét tekintve 31-re nőtt már a tíz napja tartó árvizek halálos áldozatainak száma.

A folyók vízállása a kitartó esőzések következtében meghaladta szerdán a kritikus szintet Lengyelország déli, délnyugati részén is. Cieszyn környékén a folyók több helyütt kiléptek medrükből. (nol)

A globális felmelegedés az oka?

Az egyedi időjárási jelenségekkel kapcsolatban mindig óvatosan nyilatkoznak a klímakutatók. A bécsi mezőgazdasági egyetem (Boku) meteorológiai intézetének munkatársa, Herbert Formayer azt azonban biztonsággal ki meri jelenteni, a globális felmelegedés megnöveli az ilyen szélsőséges jelenségek bekövetkeztének valószínűségét. A magyarázat még a laikusok számára is egyértelmű: a magasabb hőmérséklet nagyobb energiát és magasabb légköri nedvességtartalmat jelent, ami viszont – globális szinten – több csapadékot és több szélsőséges előfordulást von maga után. Az extrém időjárási jelenségek előfordulása és a 30 fok feletti hőmérsékletű nyári napok számának gyarapodása között szoros korreláció mutatható ki. (ng)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?