A spanyol kormány számára máris megérte részt venni a nemzetközi terrorellenes koalícióban: az amerikai külügyminisztérium május elején az ETA baszk terrorszervezetet, illetve a politikai szárnyának tekintett Batasunát is felvette a terrorszervezetek listájára.
ETA: tiltólistára került a párt, utcára vonultak szimpatizánsai
Az ETA ettől persze nem fog egy csapásra megszűnni: a működési költségeit főként hazai (baszkföldi) forrásokból gyűjti, a helyi vállalkozókból kicsikart forradalmi adóval, külföldre meg legfeljebb Kolumbiába utazgatnak a tagok. Az amerikai gesztus inkább azért volt fontos a spanyol kormánynak, mert valaki végre Spanyolországon kívül is „terrorszervezetnek” bélyegezte az ETA-t, amelyet Európa több országában csupán szeparatista mozgalomként tartanak számon. A spanyol elemzések szerint az ETA ma Európa legaktívabb terrorszervezete: a nagyszabású, tucatnyi halálos áldozatot követelő merényletek ideje szerencsére már elmúlt, de soha nem tudni, hogy mikor, hol és kire csapnak le. A szervezet még a Franco-diktatúra ellen alakult, de a demokráciában szedte a legtöbb áldozatát. Van köztük rendőrtiszt, bíró, politikus vagy önkormányzati képviselő: a legutóbb az idén februárban a baszkföldi Andoain város (baszk) csendőrfőnökével végeztek a (baszk) terroristák. Tavaly nyáron szokatlan módon a tengerparti üdülőhelyeket vette célba a szervezet. Amikor éppen nem hajtanak végre merényletet, akkor az utcai erőszakkal hívják fel magukra a figyelmet: a kilencvenes évek második felében bevezetett új műfaj nagy előnye, hogy „gyorstalpalón” kiképzett fiatal szimpatizánsok hajtják végre az akciókat, és így a vezetést nem fenyegeti a lebukás veszélye, ugyanakkor állandóan fenn lehet tartani a feszültséget. Pedig egyes jelentések szerint a szervezetnek csupán 30 (!) aktív tagja van, de ők olyan sikeresen szövögetik a hálózatot, hogy minduntalan felbukkan valahol egy-egy sejt.
A madridi kormány – tanulva a Bush-féle terrorellenes harcból – most több fronton is támadást indított az ETA ellen. Kezdeményezte, hogy terrorszervezettel való együttműködés miatt tegyék tiltólistára a szervezet „politikai szárnyának” tartott Batasuna pártot: zárolták az ingóságait, a bankszámláit és bezárták az irodáit. A pártot nem sokkal a május 25-i tartományi (köztük baszkföldi) választások előtt a legfelső bíróság is betiltotta. Előzetes letartóztatásba helyezték a párt több vezetőjét, de kérdés, hogy ez elég lesz-e az ETA felszámolásához. Az elemzések szerint ugyanis a terroristák tartják kézben a politikai pártot és nem fordítva.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.