Első típusú találkozás?

Washington. Az amerikai SETI-projekt vezető csillagásza merész elmélettel állt elő. Seth Shostak kiszámította, a következő 20 év folyamán az emberiségnek jelet kell kapnia földön kívüli létformáktól.

A földön kívüli intelligencia után kutató intézet (SETI) már 20 éve keresi idegen civilizációk nyomait. Ehhez többek közt elindították az első világméretű megosztott számítási műveletet: több mint ötmillió felhasználó számítógépe felesleges kapacitását rádióteleszkópok adatai közötti keresgélésre ajánlja fel. A SETI kutatóihoz az interneten keresztül kereken 1,5 milliárd adatcsomag érkezett vissza, de megfelelő jelre még nem bukkantak. Seth Shostak, a SETI vezető csillagásza mégis úgy véli, már a következő két évtized során megtalálhatja az emberiség az értelmes idegen létformákra utaló első jeleket. Hangsúlyozza, hogy elméletét nem durva becslésként, hanem bonyolult számítási műveletek eredményeként állította fel. A formula a világegyetem lakható világainak eloszlásán és a Föld műszaki fejlődésén alapul. A New Scientist beszámolója szerint Shostak először kollégája, Frank Drake ismert képletét használta. Az 1961-ből származó egyenlet hét változót alkalmaz. Ezek közé tartozik: az évente keletkező csillagok száma; ezek közül hánynak van bolygórendszere; az élet keletkezését lehetővé tevő bolygók száma; hányon keletkezik valójában élet; élnek-e ott intelligens lények; az idegen civilizációk közül hány akar kapcsolatba lépni másokkal; mennyi ideig marad fenn egy fejlett technológiájú civilizáció.

Az egyenlet egyes értékeit az elmúlt évek kutatási eredményei jelentősen módosították 1961-hez képest; ma a földön kívüli élet létezése jóval valószínűbbnek tűnik. ĺgy például a bolygóval rendelkező csillagok számára vonatkozó becsléseket folyamatosan korrigálták felfelé. A földi megfigyelések igazolták, hogy az élet létrejöhet még a néhány évvel korábban feltételezettnél is barátságtalanabb körülmények között. Barry Jones elismert bolygókutató szerint a mostanáig felfedezett bolygórendszerek közül minden másodikban létezhet Földhöz hasonló égitest.

Shostak végül a Drake-formula és az aktuális kutatási eredmények alapján jutott arra következtetésre, hogy 104-106 közé tehető a száma a Tejútrendszert otthonuknak nevező olyan civilizációknak, amelyek rádiójeleket sugároznak. Igaz: szomszédaink megtalálásához galaxisunk 100 milliárd csillagát kell(ene) megvizsgálni.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?