Első hely az egészségügynek

Pozsony. Továbbra is az egészségügyben a legnagyobb a korrupció, derül ki a Focus közvélemény-kutató ügynökség felmérésének eredményeiből. A megkérdezettek 63 százaléka véli úgy, hogy a hálapénz nagyon elterjedt ebben a szektorban.

Pozsony. Továbbra is az egészségügyben a legnagyobb a korrupció, derül ki a Focus közvélemény-kutató ügynökség felmérésének eredményeiből. A megkérdezettek 63 százaléka véli úgy, hogy a hálapénz nagyon elterjedt ebben a szektorban. További 32 százalék szerint létező jelenség, de nem tudta meghatározni, milyen mértékű, vagy nem tartja jelentősnek. „Gyakorlatilag tehát a lakosság 95 százaléka mondja azt, hogy az egészségügyben burjánzik a korrupció” – ismertette a felmérés eredményét Pavel Nechala, a Transparency International munkatársa. Az egészségügyi minisztérium elismeri, a korrupció jelentős gondot okoz, de szerinte a helyzet fokozatosan javul. „Ahol nincsenek tiszta viszonyok, ahol van ok és lehetőség az érintettek korrumpálására, onnét szinte lehetetlen kiirtani a korrupciót” – véli Karol Farkašovský, a szaktárca szóvivője. Rudolf Zajac miniszter szerint a lakosság hivatalosan fizetett térítési díja az elmúlt években csak kismértékben emelkedett, jelenleg mintegy 5 milliárd korona évente. „Becslések alapján a lakosság 12-13 milliárd koronát fizet be feketén az egészségügybe” – jelentette ki a miniszter a Szlovák Televízióban. Farkašovský szerint azonban a korrupció mértéke csökken. Az országos „visszaesést” kimutatta a felmérés is. „Ez részben az elmúlt években megvalósított reformoknak köszönhető” – jelentette ki Nechala. A magánszektor megítélése az utóbbi években romlott, 2004-hez képest 3 százalékponttal nőtt azok aránya, akik súlyos problémának tartják a csúszópénzt a magánvállalatoknál is. Róbert Kičina, a Szlovákiai Vállalkozók Szövetségének igazgatója szerint a helyzeten a belső ellenőrzés szigorításával lehet javítani. „A korrupció árt mindenkinek, s általában az alsóbb szinteken, az üzletkötők között terjedt el” – véli Kičina. Nechala szerint a cégek etikai kódex bevezetésével védekezhetnek a leghatékonyabban. „Ez hat kifelé és befelé egyaránt, vagyis javítja a cég megítélését, és pontosan szabályozza, mit szabad és mit nem az alkalmazottaknak ” – véli Nechala. (lpj)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?