Egy haldokló üstökös darabjai az égen

Figyelemre méltó események történnek ezekben a napokban a Föld közelében: a Schwassmann és Wachmann német csillagász által 1930-ban felfedezett és róluk elnevezett üstökös látványos változásokon megy át. Egyre több darab szakad le az üstökös magjáról; mostanára már több mint hatvan darabot számlálhatunk meg az égen.

Természetesen nem mindegyik válik fényessé és kisebb távcsővel vagy esetleg szabad szemmel is láthatóvá, de akad közöttük olyan darab – mint például az ún. B rész –, amely május 12. és 16. között akár szabad szemmel is láthatóvá válhat.

Az üstökös története

Érdekes az üstökös története, mivel a felfedezése után (a keringési idejét valamivel több mint öt évre becsülték meg) nagyon sokáig eltűntnek nyilvánították, és csak 1979-ben találták meg újra – ekkor is nagyon halvány fényű volt. Amikor 1995-ben újra távcsővégekre került, érdekes események zajlottak le a megfigyelők előtt: hirtelen fényességváltozásoknak és -növekedéseknek, ill. az üstökösmag felrobbanásának és lassú széthullásának lehettek tanúi. Az egyes darabok tovább morzsolódnak, újabb részek válnak le, és ezek lassan távolodnak egymástól. Újabb felfényléseket észlelhetünk, ill. egyszerre több fényesebb darabot is megfigyelhetünk az égbolton. Az üstökös fő részei az ún. B, C, G és R (a C az eredeti üstökös).

Az üstökös legfényesebb darabjait, a C, G és főleg a B-t a mellékelt ábra szerint lehet megtalálni az égbolton május 12. és 16. körül a Hattyú csillagképben. Legjobb késő este, ill. hajnalban kezdeni a keresést. A B darab fényessége 4-5 magnitúdo között lesz, így már szabad szemmel is meg lehet majd pillantani. A legjobb azonban egy vadásztávcsővel kutatni utána, és halványabb ködösséget keresni a csillagok között, amely a haldokló üstökös egyik darabja lesz.

Miért robbant szét az üstökös magja?

A robbanást főképp a porózus anyag és a nagy bolygók, főleg a Jupiter gravitációs hatása idézhette elő – 1953-ban pl. az üstökös csak kb. 135 millió kilométerre közelítette meg a Naprendszer legnagyobb bolygóját. Az üstökös anyaga inkább egy lazán összefogott „szemét” keveréke (szikla és por, amelyet megfagyott gázkeverék tart össze). Amikor napközelbe kerül, az egyes gázok felhevülnek és elillannak, amely folyamat hozza létre az üstökös jellegzetes ködös légkörét és később a csóváját. Az üstökös magja azonban a pályája során különböző gravitációs hatásoknak van kitéve, ami lazíthatja az anyagát, és a napközelben feltörő gázok dramatikus robbanásokkal szabadulnak fel a mélyből – óriási darabokat szakítva le az eredeti magból. Az üstökös csekély gravitációs mezeje ezeket nem tudja visszatartani, és lassan elhagyják az anyatestet. A leszakadozott darabok önálló pályákon keringenek majd tovább a Nap körül, lassan elhalványodnak, és valószínű, hogy az üstökös örökre eltűnik. Ami maradhat utána, erős meteorraj vagy akár -eső formájában figyelhetjük majd meg valamikor a jövőben.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?