Egy elfeledett étel: a hajdina

A hajdina – vagy más néven pohánka – a folyondárfélék családjába tartozó növény, melynek szilikát tartalmú magvait fogyasztjuk. Valószínűleg Kínából származik, hűvösebb, főként hegyvidéki tájakon nagy mennyiségben termesztették régebben, magvának lisztes tartalma miatt.

A hajdina – vagy más néven pohánka – a folyondárfélék családjába tartozó növény, melynek szilikát tartalmú magvait fogyasztjuk. Valószínűleg Kínából származik, hűvösebb, főként hegyvidéki tájakon nagy mennyiségben termesztették régebben, magvának lisztes tartalma miatt.

A közelmúltban termesztése jelentősen csökkent, fogyasztása szinte a nullára esett. Pedig értékes, sokféleképpen fogyasztható növény. Táplálkozástani értékét jellegzetes íze mellett különösen magas ásványianyag-tartalma adja. Vasat, káliumot, lecitint, riboflavint, tiamint tartalmaz.

Magját fogyaszthatjuk nyersen vagy pörkölve, egészben, lisztté és darává őrölve is.

Lisztjéből készíthetünk palacsintát, süteményeket, péksüteményt, használhatjuk sűrítésekhez, főzhetünk hajdinalevest.

l Őrleményéből készíthetünk hajdinakását, az egész magból hajdinalepényt, ropogóst, gombócot.

A hajdinából ízletes ételeket készíthetünk izsóppal, bazsalikommal, majoránnával fűszerezve, juharsziruppal, mézzel, aszalt gyümölcsökkel, gyümölcslevekkel ízesítve. A hajdinát meleg vízben mossuk meg és a további felhasználástól függően vagy szárítsuk meg, vagy vízben áztassuk 10-15 percig. ĺgy lerövidíthetjük a főzési időt.

Hajdinaleves bazsalikommal

Hozzávalók: 10-10 dkg sárgarépa, fehérrépa, zeller, vöröshagyma, 4 dkg hajdinaliszt, 1 dl tejszín, bazsalikom, só, bors, szerecsendió, fokhagyma.

A zöldségeket hideg vízben feltesszük főni, sóval, babérlevéllel ízesítjük, zöldséglevest főzünk belőle és leszűrjük. A hajdinalisztet szárazon megpirítjuk, hozzáadjuk a friss bazsalikomot, és felöntjük a zöldséglével, sóval ízesítjük, kevés fokhagymával, fehér borssal, szerecsendióval fűszerezzük. A tejszínt hozzáöntjük. A kész levest pirított kenyérkockával vagy külön megfőzött hajdinamagokkal tálaljuk.

Tavaszi leves hajdinagombóccal

Hozzávalók: 2 szál új sárgarépa, 1 karalábé, 5 szál újhagyma, 10 dkg zöldborsó, 10 dkg hajdina, 10 dkg hajdinaliszt, 1 tojás, fél dl napraforgóolaj, só, fehér bors, zöldpetrezselyem.

A zöldségeket megtisztítjuk és megmossuk. A karalábét, a sárgarépát és az újhagymát kb. 3 cm hosszú, vékony hasábokra vágjuk. Egy lábasban felhevítjük az olajat, beletesszük a zöldségeket, sózzuk, megszórjuk a zöldpetrezselyemmel, és félpuhára pároljuk, vízzel felöntjük, majd felforraljuk. A kész levesbe tálaláskor tesszük bele a hajdinagombócokat. Gombóc: a beáztatott hajdinát keverjük össze a hajdinaliszttel, tegyük bele a tojást, ízesítsük sóval, fehér borssal, finomra vágott petrezselyemmel, és annyi vizet öntsünk hozzá, hogy jól formálható masszává tudjuk kikeverni. A tésztából formáljunk gombócokat, és forró sós vízben főzzük ki.

Bazsalikomos hajdinalepény

Hozzávalók: 30 dkg egész hajdina, 30 dkg liszt, 2 dl tej, 2 tojás, 1 dl kukoricaolaj, só, bazsalikom.

A megmosott, beáztatott hajdinát sós vízben megfőzzük és lehűtjük. Hozzákeverjük a lisztet, a tojást és a tejet, sózzuk és bazsalikommal fűszerezzük. Az elkészített tésztának sűrű palacsintatésztához kell hasonlítania. A masszát 10-15 percig pihentetjük, majd kanállal kis lepényeket formázunk belőle és pirosra sütjük mindkét oldalát. A kisült lepényeket forrón, párolt zöldségfélékkel tálaljuk, de fogyasztható túróval, tejföllel vagy reszelt sajttal is.

Hajdinapalacsinta

Hozzávalók: 40 dkg hajdinaliszt, 3 tojás, 5 dl tej, 1 dl napraforgóolaj, só.

A tojásokat egy keverőtálba ütjük és habosra verjük, hozzáöntjük a tejet, és jól kihabosítjuk. Kevés olajat öntünk hozzá, sóval ízesítjük és folyamatos keverés mellett annyi hajdinalisztet adunk hozzá, hogy palacsinta sűrűségű tésztát kapjunk. A tésztát kb. 10 percig pihentetjük, majd hagyományos módon palacsintákat sütünk belőle. A palacsintát fogyaszthatjuk sósan vagy édesen egyaránt.

Póréhagymás hajdinapalacsinta

Hozzávalók: 40 dkg hajdinaliszt, 3 tojás, 5 dl tej, 1 dl napraforgóolaj, 1 szál póréhagyma, 10 dkg juhtúró, 2 dl tejföl, 4 dkg margarin, só, petrezselyem.

A palacsintákat az előbbi módon elkészítjük, feltekerjük és kb. fél centiméter vastag metéltre vágjuk. A póréhagymát megmossuk, megtisztítjuk és vékony metéltre vágjuk. Egy serpenyőben felolvasztjuk a margarint, beletesszük a pórét, óvatosan sózzuk és megpirítjuk. Hozzáadjuk a palacsintát és a juhtúrót, fűszerezzük zöldpetrezselyemmel, fehér borssal, majd hozzákeverjük a tejfölt.

Hajdinapalacsinta mézes, gyümölcsös túróval töltve

Hozzávalók: 40 dkg hajdinaliszt, 3 tojás, 5 dl tej, 1 dl napraforgóolaj , 20 dkg túró, 4 evőkanál méz, 25 dkg gyümölcs.

A túrót áttörjük, mézzel édesítjük és beletesszük az apróra vagdalt friss gyümölcsöt (lehet eper, málna, banán, őszibarack és szinte bármi más), és jól összekeverjük. A frissen kisütött hajdinapalacsintákat megtöltjük a túrókrémmel és feltekerjük. Friss gyümölcsökkel tálaljuk. (nt)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?