Edinburgh, 2005. április 9.

Bolemant Éva párjával és két gyermekével február óta egy ideig Edinburgh, a skót főváros lakosa. A kisgyermekes családok mindennapjait élik, így ő ebből a szemszögből villantja meg előttünk a brit életforma sajátságos mozzanatait.

Bolemant Éva párjával és két gyermekével február óta egy ideig Edinburgh, a skót főváros lakosa. A kisgyermekes családok mindennapjait élik, így ő ebből a szemszögből villantja meg előttünk a brit életforma sajátságos mozzanatait.

Az időjárás-előrejelzés szerint ma esni kellett volna, de mivel 9 órakor hétágra sütött a nap, úgy határoztunk, kihasználjuk ezt a néhány reményteljes órát az esőig, és kinn leszünk a szabadban. Szendvics és frissítő a hátizsákban, és a botanikus kertig meg sem álltunk. Mivel az esőből végül is nem lett semmi, megközelítőleg 18-20 fok között alakult a hőmérséklet, sőt ami itt tényleg ritkaság, szélcsend volt, így maradtunk a kertben.

A Skót Nemzeti Botanikus Kerthez összesen négy, a maga nemében egyedi kert tartozik. Az Edinburghi Királyi Botanikus Kertet 1670-ben alapították, és a 20. században csatlakozott hozzá még három regionális kert. Az ország nyugati oldalán Benmore, a hegyvidék zord, de mégis vonzó arculatát, a királyi kerttől délre Dawyck a skót erdők varázsát, és Skócia dél-nyugati csücskében a Logani Kert az egzotikus növényzetet hivatott bemutatni. A főváros kertje 28 hektáron terül el a világ növényeit bemutató, szemet és lelket gyönyörködtető lankáival, árnyas fáival, bokraival.

A park észak-nyugati részében emelkedik a sétányok fölé Nagy-Britannia legmagasabb üvegháza, az impozáns Pálmaház. Ez az épület szolgál főbejáratként a további kilenc üvegházhoz, ahol a tropikus és meleg éghajlatú országok növényvilágát ismerhetjük meg.

Tovább sétálva, miközben ebédidő lett és az egyik padon elfogyasztottuk a szendvicsünket, eljutottunk a tóhoz. Egy lélegzetvételre viszszatérve a padokhoz. A két hónap alatt még nem láttam egyetlen egy megrongált, összetört padot sem. Valamint minden egyes pad, legyen az a botanikus kertben, parkban vagy bárhol, a felső deszkájára szögezett kis fémlemezen adja tudtára a rajta megpihenőnek, hogy kinek az emlékét őrzi, vagy ki szerette azt a helyet, ki támogatta a parkot vagy a pad felállítását. Minden padnak története – és szponzora van! A tóba egy kis patak torkollik, mely a park keleti részében, a Rock Garden legmagasabban elhelyezkedő sziklájából fakad, és vízesésként zúdul le, majd a sziklakert hangulatos kanyargóin keresztül eljut egészen a tóig. A rendkívül hangulatos és szinte vadregényes sziklakert több mint 5000 alpesi növénynek ad otthont. Innen egy kőhajításnyira, keleti hangulatot keltő hidacskák és filagóriák övezik a világ legnagyobb, Kínából származó növénygyűjteményét, bizonyítva Nagy-Britannia régi időkbe visszanyúló történelmi kapcsolatát Kínával. A szomszédos Heath Garden a Skócia hegységeiben található növényvilágot mutatja be a látogatóknak.

Még érkezésünkkor vásároltunk az előre csomagolt mókus- és madáreledelből. A gyerekek nagy örömére sétánk során megetettünk néhány madárkát, a rigók és a galambok is kíváncsiak voltak és az itt honos szürke mókus egyike is leszaladt a fáról falatozni. Néhány éve ugyanitt egyik ismerősünknek a kezéből kapta ki a megkezdett piros almát!

A hangulatos kávéház teraszán az üdítőtől, kávétól felfrissülve új erőre kaptunk, és nagyot szippantva a kert levegőjéből tovább indultunk. Kis kocsinkkal a városon átvágva a Skót Nemzeti Múzeumot vettük úti célul. Itt szigorúan csak a természettudományi részt, ott is csak az állatokat nézhettük meg, hiába erőltettem a többi részleg megtekintését is. Mert miután hároméves fiam mindenegyes teremre körülbelül 2 percet szán, így lemondok a múzeum mai tüzetesebb megismeréséről... Párommal biztatjuk egymást, hogy majd egyszer, talán ha megnőnek...

Tehát sétálni indulunk. A város kellős közepén vagyunk, minden üzlet, kirakat, kocsma – csupa érdekesség! Néhány helyen ígéretet kell tennünk, hogy a kiszemelt árut, tárgyat vagy játékot majd egyszer megvásároljuk! Még belefér a sétába néhány kisebb galéria, de a fáradtsággal egyenes arányban gyorsul a tempó, sűrűsödik a nyafogás, így elindulunk hazafelé.

Elérjük még az esti híreket. Angliában három téma létezik. A pápa, Charles és Camilla esküvője és a megkezdett választási kampány. Érdekes, nincsenek külföldi hírek. Nemhiába szigetország!

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?