Amikor egy hónappal születésük után ellátogattunk Lévárdyék pozsonyi otthonába, jelen lehettünk a csöppségek fürdetésénél. A szülők, Annamária és Ferenc rutinosan tették dolgukat, s amikor ezt dicsértük, az édesapa összekacsintva párjával bevallotta, a falra ragasztott puska alapján tartja be a fürdetési, öltöztetési sorrendet.
Édesanyának lenni nagyon-nagyon jó
Az édesanya,
Annamária beszél arról, hogy míg ebéd után a kicsik pihennek, el kell végeznie mindazt, amit mellettük lehetetlen, és amire máskor nincs ideje. Bár nagy könnyebbséget jelent a napi néhány órás kirendelt segítség Valika személyében (a munkadíj nagyobb részét a községi hivatal fizeti, de nekik is pénzükbe kerül), hiszen mindig van mosni és felmosni, mosogatni, takarítani és vasalni valójuk. Mialatt bekészíti a három cumisüvegbe az innivalót, elmondja, a gyerekek pontosan tudják, melyik kié. – Megfigyeltük, hogy a fiúk a színek alapján különböztetik meg a tárgyakat, így az üvegeket is, Anna viszont az üvegre rajzolt motívumok alapján igazodik el, s választja ki a sajátját.
Amikor arra kérjük, sorolja fel egyetlen napjukat, gondolkodás nélkül belefog. – Anna és Ákos korán kelők, fél öt-öt óra körül ébrednek. Csabi talán szunyókálna még, ám a többiek nem hagyják. Ennek ellenére ő az, aki szeret éjszakázni, este kilenc-tizenegy körül alszik csak el. Nos, ébredés után egy időben megpróbálkoztunk a biliztetéssel, de nemigen volt sikerélményünk. Talán azért, mert a legvéznább, Csabi kis popsijával párszor belecsúszott a bilibe, s azóta rontja a morált. Tapasztaltuk viszont, ha Anna hajlandó ülni a bilin, a fiúk utánozzák. Tény, ritkán van benne hajlandóság. Úgy látom, lány létére ő a csapatkapitány. Bár igyekszem megrendszabályozni a gyerekeket, nálunk nincs erőszak. Hiszem, hogy a jó idő beállta után véget vethetünk a napi hat-hétszeri pelenkázásnak, szobatisztákká válnak.
A trió
képes önállóan is játszani, míg az édesanya a konyhában elkészíti a reggelit. Ő fél szemmel figyeli a hancúrozó kicsiket, s ha azt látja, nem tudnak mit kezdeni magukkal, versikékkel, gyermekdalokkal szórakoztatja őket. – Azt vártam, hogy Anna beszél majd elsőnek, ami bekövetkezett ugyan, csak sajátos kifejezési eszközöket használ a szentem. Rajtam kívül alig érti valaki. Ákost például Babucinak hívja, holott épp Ákos az, aki a legtisztábban ejti a szavakat. Csabi szókincsét viszont aktuális hangulata befolyásolja – jellemzi gyermekeit. A reggelit etetőszékben ülve fogyasztják a gyerekek. Bár szívesen esznek önállóan, ügyesebb, ha az anyuka adja szájukba a falatokat. – Ha nem betegek, az étvágyuk kiváló, a sajtos, sonkás kenyeret éppúgy szeretik, mint a virslit. Anna és Ákos néha csencselnek, a lányom a husiért átengedi testvérének a kenyerét. A reggeli után ismét játék következik, ezalatt én az ebédet készítem el. Azt hiszem, szakácskönyvet írhatnék arról, hogy lehet jót főzni a lehető legrövidebb idő alatt. Szerencsére, mindhárman szeretik a tésztaféléket, a gombócot, a főzelékeket, leveseket. A nap fénypontja a séta, jó időben, rossz időben naponta kétszer kivonulunk. Bár van udvarunk, a faluban több a látnivaló. Meg lehet kergetni a macskákat, meg lehet látogatni a környék kutyusait. A múltban, ha autó közeledett, az út közepére állva leállítottam, majd begyűjtöttem a kicsiket. Ma már a kocsi láttán elkiáltom magam, és ők nyomban az út szélére húzódnak. Mondanom sem kell, nincs az utcánkon egy fadarab, kő sem, amelyet ne helyeznének át máshová. Mindig van dolguk, de a legnagyabb öröm, ha összefutunk a környék gyerekeivel. Az egyik kis barátjuknak motorbiciklije van, Anna szokott felülni rá, élvezi is nagyon. Az ebédhez készülődés kissé körülményes, ilyenkor jól jön Valika segítsége. Ma a „gólos” levesnek örültek, ez alatt a cukorborsóleves értendő. Mert ami gömbölyű, ugye, az labda, vagyis gól. Alvás után jön az uzsonna, szeretik a joghurtot, kapnak hozzá kekszet és gyümölcsöt, majd ismét levegőzés következik. Ma az édesapjuktól kapott seprűt avatjuk fel, mondanom sem kell, hogy mindenki a sajátját viszi magával.
Annamária bevallja, a gyerekektől bizony megtagadja a citrusféléket éppúgy, mint a csokoládét. – Amikor Ákos beteg volt, az allergológus a legyengült immunrendszerére figyelmeztetett. Ezért vagyok óvatos. Gyermekeim nem ismerik a csoki ízét, tehát nem is hiányolják. Ha az ismerősök mégis megajándékozzák őket, mi Ferivel nagyon szívesen elmajszoljuk. Persze, este, amikor ők már alszanak. Azon nevetünk, hogy a kindertojásból csak a játék érdekli őket, a csoki a miénk.
Az olvasás
a legkedvesebb időtöltésük, s a Cini-cini muzsikát lapozzák a leggyakrabban. Eleinte a gyerekek mutattak rá a képekre, és az édesanyjuk sorolta az állatok nevét, de mára megfordult a kocka: a mama mutogat és a gyerekek sorolják. Élvezet hallgatni őket – mondja boldogan, büszkén. Az esti fürdetést gyakran kénytelen egyedül lebonyolítani, de mint hangsúlyozza, amióta egyszerre teheti kádba őket, azóta szórakozás ez is. – Mivel édesapjukkal kevesebb időt töltenek, ha meglátják, hát körülrajongják. Bármenynyire nem tetszik a szerep, de én vagyok a bubus. Azért, mert mindig együtt vagyunk, s én vagyok az, aki fegyelmez, tilt. Feri szerint spártai rezsimet vezettem be, de másképp talán nem lehetne rendre szoktatni őket.
Az emeleti hálószobából
gyermekhang jelzi, hogy valaki a mami társaságára vágyik. Ákos ébred elsőnek, s bár eleinte bizalmatlanul mér végig bennünket, rövid időn belül megered a nyelve. Hozza kedvenc könyvét, és megmutatja a csacsit, a szúnyogot, a nagy békát, majd a picit is, az utóbbit kedves mozdulattal. Csabi ébred másodikként, ő nyomban dzsúszt kér, majd testbeszéddel jelzi, menjünk a hálóba Annáért. A legények a kezembe kapaszkodva haladnak a lépcsőkön, s elképzelni sem tudom, mit tennék, ha a harmadikat is vezetnem kellene. – Megtanultak felfelé négykézláb mászni, én alulról biztosítom a társaságot, lefelé meg fenékkel mennek, én csak a kiskapukat nyitom, reteszelem. A házban ezeket szereltük fel elsőnek, a balesetveszély elkerülése végett.
A kicsik bevezetnek a birodalmukba is, a játszószobában egymás mellé rakják – hármasával, persze – a kisautót, a vonatot, a vasalót, sőt a három cicás kispárnát is. Amikor pedig megcsörren a telefon, egyszerre mondják ki: apa, és csak úgy ragyog a szemük. Ezt követően Csabi kihasználja az alkalmat, és saját kisháza helyett (édesapjuk barkácsolta mindhármuknak) Annáéba vonul. A kislány ezúttal nem bánja, hiszen a legjobb helyről, édesanyja ölelő karjaiból szemléli testvérei játékát.
Annamária elmondja, ha eljön az idő, szeretné óvodába adni gyermekeit, hiszen dolgozni akar. – Szükségem van arra, hogy mással is foglalkozzam, használjam az agyamat. Tévét két éve nem láttam, nem is kötöttük össze a készüléket az antennával. A világgal az Új Szón keresztül tartom a kapcsolatot, előfordul, persze, hogy két-három napos késéssel olvasom. Újabban viszont szakítok időt arra, hogy az ismerősök gyerekeinek németnyelv-órákat adjak. Jót tesz ez a kikapcsolódás akkor is, ha a pihenésem rovására megy. Előfordul, hogy nagyon fáradtnak érzem magam, de amint Anna elkezdi mondani a magáét, Ákos pici kezével mutogatni kezdi, milyen aprócska a béka, és Csabi arcán megjelenik a huncut mosoly, elönt az öröm, a boldogság érzése. Nagyon jó édesanyának lenni.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.