A legelső étel, amelyre emlékszem, a tej. Minden napom ezzel kezdődött és végződött. A tej szagára ébredtem. Anyu bejött a gőzölgő bögrével, még félálomban megittam. Este is legurult legalább egy bögrényi. Néha kettő. Azóta sem tudok elaludni üres gyomorral... Volt egy nyaralónk fenn a hegyekben.
Csirkezabáló Gombóc Artúr
Fönn a hegyekben közel volt az erdő. A Poľana vidékének egyes részei védettek, csak a helyiek merészkedtek a medvék által lakott fenyvesekbe. Ha már nem bírtuk a napon a kerti munkát, elszöktünk előle a hűvös rengetegbe gombázni. Néhány év után úgy ismertem minden zugot, hogy már nem gombázni jártam, csak összeszedni a temérdek gombát. A kandallók és a nyári konyha valódi kemencéjének padkáján szárítottuk, az egész lazak illatozott. Az illat mindig finom volt, de tulajdonképpen csak négyszer évente borított el mindent egyféleségével. Nyáron széna- és gombaszárításkor, őszszel pedig trágyahordáskor és pálinkafőzéskor. A levegőtől is be lehetett rúgni, még a káposztalepkék is énekelve röpködtek a trágyadomb fölött... Ősszel, Vencel napjára megszállta az erdőt a „václavky”. A különös, farönkökön növő gombát kaszálni lehetett. Évente átlag ötven befőttes üveggel savanyítottunk és úgy nyolcvannal főztünk be sózottat. Amikor aput minden munkahelyéről elüldözték, anyu pedig komolyan megbetegedett, elszegényedtünk. Hetente háromszor is gombaeledelek kerültek az asztalra, ami sosem volt üres. Ezerféle módon ettem én már gombát. Mostanában nem is igen kívánom.
A nagy szegénységben tanultam meg főzni. Ha fölsöpröm a konyhát, abból is képes lennék keríteni valami vacsorát... Apu honoráriumai ugyanis – amikor a patkányirtás mellett végre nagy kegyesen megengedte neki a rendszer, hogy ismét írjon, de inkább csak fordítson – csak írógépszalagra voltak elegendőek, ha meg nagyobb pénzt kapott, azon nagy dolgot, például tévét, mosógépet, fagyasztót kellett venni, nehogy elkótyavetyéljük. Igaza is volt. Anyu rokkantként, hogy valamiből mégis kifizethessük a lakbért, vásáros romáknak varrt disco feliratú ingeket meg rohadtul vastag, szabóollógyilkos, kézfejdagasztó anyagból bársonynadrágokat. Hajnaltól éjfélig. Édes fiam, ha főtt ételt akarsz enni, állj a konyhapulthoz, én meg a varrógéptől dirigállak, mit csinálj. Nagyon szerettem a hasam, úgyhogy nagyon figyeltem. A húgom szintén. A szlovák hegyekben termett alapanyagokból így tanultam meg elkészíteni a legmagyarosabb, legegészségtelenebb és legfinomabb palócföldi kajákat. (Hagymás, paprikás zsírra bármit dobsz, nem lehet elszúrni!) Egy nyári szünidőmbe tellett. Meg egy kis éhes szorgalomba. Bár már egy évtizede külön élek a szüleimtől, alapjában véve anyám ízei várnak haza nap mint nap. Én anyutól tanultam meg főzni a nyolcvanas évek elején, a feleségem meg tőlem a kilencvenesek derekán. Úgyhogy a receptek hagyománya nem szakadt meg. Igaz, Andrea módosított rajtuk. Kevesebb a zsír, egészségesebbek az alapanyagok, hetényiesebb a fűszerpaprika és a takartos káposzta, de az ízek ugyanolyan finomak. Tulajdonképpen ezek az ízek is jelentik az otthont. Nyolcvan kilométerre ingázom dolgozni, amellett szintén sokat utazom. Akkor eszem, ha időm van. Vagyis egész nap alig. De este, ha végre hazaérek, gyorsan beveszem a tönkrement emésztőszerveimet életben tartó gyógyszereimet, leülök az asztalhoz, és amíg látok, addig tömöm a fejem. Nincs erőm visszaparancsolni a hűtőbe az ízeket... Gyarló és gyenge vagyok. És örökké éhes!
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.