Családnevek csapdájában

A magyar névhasználatban a vezetéknév megelőzi a keresztnevet, – a kettő együtt alkalmas az azonosításra. Persze csak nagyjából szűkíti le a kört, hiszen azonos nevű polgárok egy településen belül is léteznek.

A leggyakoribb családnév nálunk – de Európa sok más nyelvben is – a foglalkozáson alapuló Kovács. A németben Schmidt, az angolban Smith, az oroszban Kuznyecov, a spanyolban Hernández, a portugálban Ferreiro, az arabban Haddad. Ám panaszra semmi okunk: az öreg kontinensen többnyire óriási a változatosság a vezetéknevekben, míg például a legtöbb koreainak 3 családnév (Kim, Pak, Yi) egyikével kell beérnie. A „névszűke” – amikor több személyt ugyanúgy hívnak – ellen ragadványnevekkel, betűkkel, számokkal védekezik az emberi találékonyság, gondoljunk csak a rendőrviccek Szabó I, Szabó II., Szabó III. őrmesterére. Zártabb közösségek tagjainak olykor kevesebb családnévvel kell beérniük. Panaszra nincs okunk – a spanyolokhoz képest. Az Ibériai-félszigeten ugyanis mindössze 20 családnév jut több mint 30 millió spanyolnak! Megmosolyogtató a száraz statisztika: száz spanyol közül 83 kénytelen 20 családi név valamelyikén megosztozni. Garcia, Pérez, López, Jiménez, Sánchez, Suárez, Gómez, Ruiz, Munoz, Diaz, Méndez, Hernández – hogy csak a legismertebbeket említsük. A madridi telefonkönyv joggal kétségbe ejthet mindenkit, aki „Garcia“ családi nevű ismerősének telefonszámát keresi; ugyanis ezt a családi nevet több mint 3 millió spanyol viseli.

Spanyolországban nem sietnek utánozni Svédország gyakorlatát, amelynek lényege, hogy az Anderssonokat, Gustafssonokat és Carlssonokat elektromos agy, azaz számítógép segítségével szótagokra bontott nevekkel különböztetik meg egymástól. Azzal a gondolattal sem foglalkoznak, hogy a lakosokat – mint azt sok országban megtették már – megszámozzák. Mert a sok millió azonos nevű spanyolnak nemcsak egy családi neve van, hanem kettő. Például az egyik férfit Pedro Garcia Suáreznek hívják. Fia viszont a Pedro Garcia Sánchez nevet viseli, ha a fiú anyját történetesen Maria Sánchez Ruiznak hívják. Tehát Spanyolországban minden ember vezetéknevében mind atyjának, mind anyjának első családi neve szerepel. Ezt azzal magyarázhatjuk, hogy a nők férjhezmenetelük után is megtartják saját családi nevüket, az anyakönyvi és egyéb hivatalos okmányokban is.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?