A bársonyos forradalom utáni változások nemcsak a politikára és gazdaságra nyomták rá a bélyegüket, hanem a népesség összetételét és életvitelét is nagyban befolyásolták. Szlovákiában megnőtt az átlagéletkor, csökkent az évente végrehajtott abortuszok száma, és 1989 novembere óta kevesebb gyermek született.
Család vagy karrier? Választanunk kell?
Egy európai kutatás eredményei alapján Szlovákia lakosságának a 90%-a nem tartja a házasságot idejétmúlt intézménynek. Ezzel szemben Franciaországban ez az arány meglehetősen alacsonyabb: a franciáknak csak a kétharmada hiszi, hogy a házasságnak a 21. században is van jövője. Kultúránkban a házasságon belüli munkamegosztás továbbra is a tradicionális nemi szerepekre épül, ahol a férfi a családfenntartó, míg a nőre a családi tűzhely melegének biztosítása hárul. Egy felmérés alapján a válaszolók mintegy 80%-a szerint az ideális férfi fontos tulajdonsága, hogy családjának anyagi biztánságot tud nyújtani. Ezzel párhuzamosan a megkérdezettek háromnegyede az ideális nőt pedigúgy jellemezte, aki ügyesen meg tud birkózni a háztartás vezetésének nehézségeivel. Déli szomszédaink is hasonlóan érzik: a magyarországi családok túlnyomó részében (92%) a férfi tölti be a családfő szerepét, amit leggyakrabban azzal indokolnak a családtagok, hogy ő keresi a legtöbbet és a legfontosabb családi ügyekben ő dönt.
Szlovákiában mégsem érvényesül a legszigorúbb értelemben vett patriarchális családmodell . A házastársak többsége inkább az egyenrangú partnerkapcsolaton alapuló hitvesi viszonyokat részesíti előnyben. Például: míg a férfiak 61%-a, addig a nők majdnem 80%-a érzi úgy, hogy a lényeges családi kérdésekben a házastársaknak egyforma beleszólási joggal kellene rendelkezniük. Hasonlóképpen: a férfiak fele, a nők kétharmada ragaszkodik az egyenrangú döntéshozáshoz a gyermekeiket érintő kérdésekben – melyeket gyermekeik aktív részvételével beszélnek meg.
Mindazonáltal a családon belüli munkamegosztás gyakorlata egyáltalán nem tükrözi a fentiekben leírt egyenjogúságot hirdető nézeteket. A háztartás zökkenőmentes körforgásáért teljes mértékben a nő felel: a családok majd 90%-ában a feleség főz és takarít, s a feleségeknek több mint a kétharmada felelős a mindennapi bevásárlásért és a gyereknevelésért is. A családok mindössze 30%-ában foglalkoznak a férfiak ugyanannyit gyermekükkel, mint a nők. Ehhez hasonlóan a magyarországi apukák 27%-a tanul vagy játszik a csemetéjével ugyanannyit, mint az anyukák.
Ha összehasonlítjuk az elmúlt évek felméréseit, nyilvánvalóvá válik, hogy a nők családi szerepéhez kötött egyenlőtlen társadalmi elvárások Szlovákiában egy cseppet sem változtak. Ez is azt mutatja, hogy a hagyományos,a társadalmi nemhez kötött sztereotípiák, melyek szerint a fiúk és a lányok a családban betöltendő szerepükre készülnek, mélyen gyökereznek a szlovákiai társadalomban. Akárcsak tíz évvel ezelőtt, ma is a nők többsége a munkahelyén ledolgozott napi 8-9 óra után otthon folytat(hat)ja a második műszakot, de ott már a rendszeres fizetés és szakmai megbecsülés nélkül. Egy magyarországi politikus mondta nemrég, hogy egyenjogúság csak akkor lesz, ha majd az újságírók a férfi politikusoktól is megkérdezik: „És a családi életét a karrierével hogyan tudja összehangolni?” (vanya)
(Forrás: Szlovákia 2000, TÁRKI)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.