Néhány évvel ezelőtt készült egy felmérés a szlovákiai egyetemista lányok körében arról, hogy milyenek az elvárásaik az életről, mi az, ami fontos és kevésbé fontos számukra. Több egyetem hallgatóit kérdezték meg, átlagéletkoruk 21 év volt.
Család vagy karrier, esetleg kettős szerep
Az első témakör a család és az iskola által közvetített értékrend volt. A legfontosabb értékek, amelyek felé gyermekkorukban e két meghatározó környezet irányította őket, a hagyományos női szerep volt, s az ehhez kapcsolódó tulajdonságok fejlesztése, melyeket a lányok a következőképpen állítottak sorrendbe: szorgalom (40%), őszinteség, igazmondás (37%), becsületesség (34%), felelősségtudat (27%), szeretet (15%).
Sokkal kisebb mértékben jelölték meg azokat a tulajdonságokat, amelyek az önmegvalósítással függenek össze (asszertivitás 3%, ambíció 3%).
A megkérdezett fiatal nők 39%-a egyértelműen kijelentette, hogy a szülői nevelés egyik célja a jövendő anyai-női feladatokra való felkészítés volt. Ez konkrétan abban nyilvánult meg, hogy sokkal nagyobb részt kellett vállalniuk a házimunkák végzéséből, mint fivéreiknek, esetleg a fivér egyáltalán nem végzett házimunkát.
S még ha nem is érzékelték egyértelműen ezt az anyai szerepre felkészítő nevelést, 48%-uk leszögezte, hogy fivérétől eltérően nevelték.
AZ ANYÁHOZ VALÓ VISZONY
Ennek a témakörnek a válaszai az anyához való ambivalens viszonyt tükrözik. Egyrészt pozitívumként értékelik az önfeláldozást (49%), a gyermekhez való viszonyt, a családi élethez való pozitív viszonyulást: (39%), szorgalom, ügyesség (21%), készségeszség, segítő szándék (17%). Ennek a viselkedési módnak a következményeit azonban (állandó sietség, fáradtság, kimerültség), gyakran felróják az anyának, s kritizálják: túlzott gondoskodás, önfeláldozás (14%), döntésképtelenség (8%), önfejűség (7%).
Míg az anyára vonatkozó vélemények a családi kapcsolatokra összpontosultak, az apát a külvilágban való érvényesülés mértéke alapján értékelték, a leggyakrabban értékelt tulajdonságok a szorgalom, ügyesség (29%), a bölcsesség, intellektuális képességek, racionalitás, szakértelem (25%), és a humorérzék (15%).
A válaszadók 65%-a nem szeretne azonosulni az anya szerepével jövőbeni családjában, 62%-a pedig az apáéval. Ebből nyilvánvaló, hogy a válaszadók többsége nem szeretné a szülei családjában meglévő szerepmegosztást vállalni.
AZ IDEÁLIS NŐ
Az ideális nőről való elképzelés legfontosabb összetevői az önmegvalósításhoz szükséges tulajdonságok. Az ideális nő iránti elvárások az intelligenciára, a műveltségre, a munkahelyi sikerekre irányulnak.
A leggyakrabban említett tulajdonságok sorrendben: 1. intelligens, okos, művelt, tájékozott – 55%, 2. szakmájában sikeres, munkája érdekes, igényes, veszélyes – 27%, 3. önbizalom, ismeri saját értékét – 20%, 4. megértő, érzékeny, empatikus, diplomatikus – 18%, 5. nyugodt, kiegyensúlyozott – 17%.
Az ideális nő képe jelentősen eltér azoktól a tulajdonságoktól, amelyeket a válaszadók felé közvetített a család és az iskola.
A megkérdezett diáklányok 36% elmondta, hogy az ideális nőről alkotott elképzelésük eltérő attól, amit a környezetükben látnak, mert az általában csak egy dimenzióra összpontosul (csak a háztartás vagy a szép külső, csak a karrier, a férjnek való alárendeltség, csak az anyaság).
JÖVŐKÉP
A válaszadók többsége (96%) nem fogad el más alternatívát, mint a feleség/anya és hivatásbeli szakember két szerepét együtt. Külső és otthoni önmegvalósítását nem tartja problematikusnak 75%-uk. Készek az anyai minta szerint vállalni a kettős szerep nehézségeit, egyúttal 24%-uk szeretne 2-4 gyereket.
Jövőbeni családjukban nagy szerepet szánnak azoknak az értékeknek, amelyek megvalósítása a jól működő családi kapcsolatok alapja (szeretet, harmónia, tolerancia, nyitottság, összetartás).
AZ EGYENJOGÚSÁG
Az egyenjogúság pozitív felfogása (57%-a az összes válaszadónak így értékelte ezt a kérdést) a válaszokban a következőképpen nyilvánult meg: a nők egyenjogúsága a családban és a társadalomban, esetleg a nő szabad választási lehetősége, vagy szabadság, jó munkahely választása, az önmegvalósítás egyenlő esélye, anyagi függetlenség, a konvenciók és a sztereotípiák felszámolása.
Aki negatívan fogta fel az egyenjogúságot (11%), a következő választ adta: az emancipáció segítségével a nőkkel azt akarják elhitetni, hogy egyenlőek lehetnek a férfiakkal).
Abban az esetben, amikor a diáklányok egyszerre pozitívan és negatívan is értékelték az egyenjogúságot (24%-uk), a következő válaszokat adták: legyen egyenjogúság, de csak bizonyos mértékig, nem kell túlzásba vinni. A nő legyen emancipált a közéletben, de a magánéletben nem történhetnek nagy változások. Egy másféle válasz szerint az egyenjogúság olyan mértékben valósuljon meg, hogy ne törlődjenek el a nemek közötti biológiai és lélektani különbségek, vagyis a nő ne adja fel nőiségét, s az emancipáció ne legyen kényszer.
Az egyenjogúsággal kapcsolatos válaszokban eltérések mutatkoztak attól függően, mely egyetem hallgatói adták meg őket. A társadalomtudományi szakok hallgatóinak 68%-a adott pozitív, 12%-a negatív, 15%-a egyszerre pozitív és negatív választ, s 5%-uk nem válaszolt. A természettudományi szakon belül az arány a következő volt: 50% pozitív, 5% negatív, 41% pozitív és negatív válasz, és 4%-uk nem tudta kifejteni véleményét. A műszaki egyetem hallgatói adták a legkisebb százalékú pozitív választ (30%), s a legtöbb volt a negatív válaszok száma (21%). Egyszerre pozitívan és negatívan 19%-uk értékelte a helyzetet, s 30%-uk nem tudommal válaszolt.
A válaszok szerint az egyenjogúság fogalma elsősorban a műszaki egyetemek diáklányainak körében kelt negatív érzéseket. Ennek oka a lányok aránylag kis esélye arra, hogy tanulmányaik befejezése után megfelelő és jól fizetett munkahelyet kapjanak, de szerintük az is, hogy többen azért kerültek a műszaki egyetemre, mert máshová nem sikerült bejutniuk, s ezt személyes csalódásként élik meg.
A felmérés eredményeként leszögezhetjük, hogy a mai egyetemista lányok különleges helyzetben vannak, hiszen az ún. szocialista emnacipáció (helytállás a munkahelyen és a családban is) eredményei és a fordulat utáni új lehetőségek egyaránt éreztetik hatásukat. ĺgy a nőknek maguknak kell eldönteniük a különféle nehézségekkel szembenézve, hogy a családot, a karriert választja-e, vagy a két szerep összeegyeztetésére vállalkozik-e a mindennapi életben. (man)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.