Csak egy ókori múmia

Párizs. Beigazolódott a tudósok régi gyanúja: azok a maradványok, amelyekről azt tartották, hogy Szent Johanna (Jeanne d’Arc, azaz az orléans-i szűz) hamvai, valójában egyáltalán nem tőle valók – a legújabb vizsgálat szerint valószínűleg egy ókori múmiától erednek.

Párizs. Beigazolódott a tudósok régi gyanúja: azok a maradványok, amelyekről azt tartották, hogy Szent Johanna (Jeanne d’Arc, azaz az orléans-i szűz) hamvai, valójában egyáltalán nem tőle valók – a legújabb vizsgálat szerint valószínűleg egy ókori múmiától erednek. A Nature című tudományos folyóiratban olvasható annak az szakértő-csoportnak a beszámolója, amely Dr. Philippe Charlier törvényszéki orvos vezetésével egy éven át a legkorszerűbb eszközökkel vizsgálta a maradványokat.

Ezeket a XVII. század óta a tours-i püspökségen őrzött csontdarabkákat és hamvakat a hagyomány szerint annak a máglyának elszenesedett darabjai alól emelték ki, amelyen 1431. május 30-án megégették az eretnekséggel vádolt 19 éves fiatal lányt. „Szent Johanna – úgynevezett – relikviája nem a XV. századi francia hősnő maradványaiból áll, hanem egy egyiptomi múmia anyagának felhasználásával létrehozott hamisítvány” – foglalta össze az eredményt a vizsgálat irányítója. A Nature cikke szerint Dr. Charlier több módszert is alkalmazott a tényleges összetétel kiderítésére. ĺgy például híres illatszakértőket is bevont, akik „kiszagolták”, hogy a vizsgált anyagnak vaníliaillata van – ami nem a test elégetésének, hanem bomlásának terméke, azaz inkább egy múmiának felel meg.

A maradványok között lévő 14 centis bordadarab mikroszkópos és vegyi vizsgálata is arra a megállapításra vezetett, hogy nem elégették, hanem egy „fekete növényi és fémes anyaggal itatták át”.

Nem magyarázható a hamvak közt kimutatott fenyő virágpor jelenléte sem, mivel Jeanne d’Arc halála idején Normandiában, ahol az orléans-iszűzet megégették, nem volt honos ez a fa – viszont a fenyőgyantát használták Egyiptomban balzsamozásra.

A carbon-14-es vizsgálat a maradványok korát az i.e. VI. és III. század közé datálta, ami ugyancsak e kor egyiptomi múmiáira utal.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?