Csak egy hét maradt a döntésre

A visszaszámlálás megkezdődött – az egyetemre készülőknek a mai nappal már csak kereken hét napjuk maradt, hogy eldöntsék, mely felsőoktatási intézményben kívánnak továbbtanulni.

Pusztán az érdeklődési kör alapján szakirányt választani helytelen volnaSITA-felvételA jelentkezési határidő ugyanis az esetek többségében február 28-án lejár. Pánikra persze nincs ok, egy hét bőven elegendő egy jó döntéshez. Ráadásul, számos egyetemen csak március végén, vagy még később zárul a határidő.

A lehető legkedvezőbb döntés meghozatalához mindenekelőtt támpontokra van szükség: melyik egyetemet miért érdemes választani. Sokszor azonban hiányzik a szükséges fogódzó, a reménybeli egyetemisták többnyire csak a volt diákok szubjektív beszámolóira hagyatkozhatnak.

Rajtuk kíván segíteni az egyetemek minőségi osztályozását végző ARRA ratingügynökség, mely a múlt évben immár második alkalommal vizsgálta az egyetemi paletta hatékonyságát, és állította fel a felsőoktatási intézmények rangsorát. Pontosabban nem egy listát tett közzé, hanem hat, mégpedig a képzés típusától függően összeállított rangsort. Még ha listák alapján nem is állítható bizton, hogy melyek a legjobb egyetemek, a felmérés eredményei fogódzóul szolgálhatnak a hallgatójelölteknek.

Természetesen nem volna helyes, ha a középiskolák végzősei, illetve mindazok, akik felsőfokú tanulmányokra készülnek, csak és kizárólag a rangsor alapján döntenének valamely egyetem mellett. Összeállításunkban közöljük mind a hat listát, további részleteket az ügynökség honlapján (www.arra.sk) találhatnak az érdeklődők.

Dönteni tudni kell

Az egyetem- és ezzel a pályaválasztással is többnyire az a gond, hogy az ember egyáltalán nem lehet biztos a döntése helyességét illetően. Óriási feladat egy végzős középiskolásnak, tizennyolc-tizenkilenc évesen eldönteni, hol tanuljon tovább.

Pusztán az érdeklődési kör alapján szakirányt választani helytelen volna. Aki szeret az erdőben sétálni, még nem feltétlenül való erdésznek, illetve aki előszeretettel tölti szabadidejét a számítógép monitorja előtt ülve, nem biztos, hogy jó programozóvá válik. Pszichológia szakra se jelentkezzünk csak azért, mert saját lelki gyötrődéseinkre szeretnénk feleletet. Az érdeklődési körön kívül tehát számos egyéb szempontot is ajánlott figyelembe venni, például az intellektuális képességeinket és személyes adottságainkat. Felmérések igazolják, hogy önmagában az egyéni érdeklődésnek megfelelően választott hivatás „megbosszulhatja magát”, vagyis a szükséges képességek hiányában egész egyszerűen nem tehetünk eleget a szakma által támasztott követelményeknek, az érdeklődés önmagában nem elég. Éppen ezért nem jelent túlzást, ha a középiskola végzőse, mielőtt benyújtaná egyetemi jelentkezését, konzultál az iskola pszichológusával vagy meglátogatja az illetékes pszichológiai-pedagógiai tanácsadót. (-cz-e, s)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?