Nagyszombat. Eljárás indult azok ellen a nagyszombati diákok ellen, akik néhány héttel ezelőtt feljátszották mobiltelefonjukra, ahogy több iskolatársukat is megverték. A korszerű telefonok lehetővé teszik, hogy rövid videofilmeket készítsenek velük, a fiatalok pedig gyakran társaik testi fenyítését rögzítik. A pszichológusok szerint az ilyen felvételek csak növelik a gyermekek agresszióját.
Brutális felvételt őrzött a telefon
Két kilencedikes diák, Filip és Alan megegyeztek, tanítás után Nagyszombatban találkoznak egy játszótéren, hogy verekedjenek. Alan viszont nem ment el az előre megbeszélt helyre, ezért Filip megvárta a tanítás után, és az iskola előtt közölte vele: megveri. Alan alig tudta levenni a táskáját és osztálytársa azonnal nekiugrott, ököllel többször arcba ütötte. Súlyos szemsérüléseket szenvedett, az arccsontja is eltört. Egyik osztálytársuk, Ľubomír a verekedést telefonjával feljátszotta, majd szétküldte barátainak. Ezen kívül még legalább három ilyen verekedést is feljátszottak az iskolán.
A támadásra még ugyan decemberben került sor, a rendőrség viszont csak az elmúlt napokban indított eljárást a támadó ellen, testi sértés és garázdálkodás megalapozott gyanújával. A hatóságok a felvételhez véletlenül jutottak hozzá, valaki elveszítette a mobilját, egy rendőr pedig az utcán megtalálta. A támadó már 15 éves, tehát eljárást indíthatnak ellene.
„Azonnal ki akartam törölni a felvételt. Nem tudtam, hogy verekedés lesz a vége, először azt gondoltam, hogy csak lökdösődni fognak. Ha tudtam volna, milyen gondok lesznek vele, soha nem játszom fel. Már sajnálom” – mondta Ľubomír. Az állítja, hogy a videót egyedül Filipnek küldte el és csak később tudta meg, hogy a felvételt sokkal több embernek szétküldték.
Miro Zelina, az oktatásügyi miniszter tanácsadójának meggyőződése, hogy a verekedés agresszió, amit egyértelműen el kell ítélni. Ráadásul még jobban növeli az agresszív magatartást, ha valaki filmet készít a verekedésről és dicsekszik vele. „A tizenévesek világa teljesen különbözik a felnőttekétől. Foglalkozni kell azzal, milyen értékeik vannak, mit tesznek szabadidejükben, mire használják a számítógépeket. Manapság keveset foglalkoznak a fiatalokkal az iskolákban, de otthon is” – vélekedik Zelina.
Statisztikai adatok szerint a gyermekek 20 százaléka nem születik házasságban, 40 százalékuk pedig nem tud mit kezdeni szabadidejével. „A tizenévesek és a felnőttek egymástól elkülönülő világban élnek, ezek a világok csak keresztezik egymást. Ezen változtatni kell” – mondta Zelina.
A pszichológus szerint a tanároknak manapság különös figyelmet kéne szentelniük arra, mit tesznek a gyerekek szabadidejükben. „Ha a tanárok az oktatáson kívül a diákok nevelésére is több időt szentelnének, biztos meg lehetne akadályozni azt, hogy ilyen verekedéseket szervezzenek meg, és még fel is játsszák az egészet” – tette hozzá Zelina.
Egy pozsony-ligetfalui általános iskola tanára, neve elhallgatását kérve elárulta, hogy néhány héttel ezelőtt neki is a kezébe került egy hasonló felvétel. „Úgy jöttem rá, hogy egyik diákom engem kamerázott a tanítási órán. Elvettem a mobilját és amikor megnéztem, milyen filmek vannak még a telefonban, megtaláltam a felvételeket. Egymást verték és közben vulgárisan kommentálták az eseményeket” – mondta a tanárnő. A történtekről értesítette a diák szüleit, akik erre azt válaszolták: a gyermek magánügye, milyen filmeket készít és tárol a mobiltelefonjában, a tanárnak pedig semmi köze hozzá. (dem, s)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.