Bauer Editet, a munka-, szociális, és családügyi minisztérium államtitkárát

A közéletben, a poltikában kevés a nő. Ön szerint mi ennek az oka, és hogyan lehetne változtatni a helyzeten?
Jogi szempontból a nők és a férfiak egyenlők, ezzel szemben a gyakorlatban, a közéletben elsősorban férfiak vannak jelen. A helyzet 1990 óta rosszabbodik.

A közéletben, a poltikában kevés a nő. Ön szerint mi ennek az oka, és hogyan lehetne változtatni a helyzeten?

Jogi szempontból a nők és a férfiak egyenlők, ezzel szemben a gyakorlatban, a közéletben elsősorban férfiak vannak jelen. A helyzet 1990 óta rosszabbodik. Amikor Szlovákia a megfelelő ENSZ-bizottság előtt védte azt a helyzetjelentést, amelyet a diszkriminációról és a diszkrimináció tiltásáról szóló nemzetközi egyezmény alapján kell minden országnak bizonyos időközönként kidolgoznia, akkor azt az ajánlást kapta, hogy a kvóták ellentmondásosságának ellenére a kormány vegye fontolóra a kvóták ideiglenes bevezetését ennek a helyzetnek a megváltoztatására. A kvóták kérdése azóta nagy vihart kavart, viszont több országban bevált. Franciaországban például ugyan nem a parlamenti, hanem a helyi választásokra vonatkozó törvényben van ilyen, mépgedig 50 százalékos kvóta, és az a párt, amelyik ezt nem tartja be, nem kap anyagi támogatást. Nyilvánvalóan ez nem túl rokonszenves megoldás, viszont ott, ahol ezt alkalmazták, meghozta a maga eredményét. Gyakran az is felmerül, hogy a nők számára megalázó, ha ilyen jellegű előnyben részesítik őket. Viszont nálunk csak formális, jogi egyenlőség létezik, a valóságban viszont egyenlőtlenség van, és ez az európai irányelvek szerint is a diszkrimináció rejtett formájának minősül. Ezt orvosolni kell. Gyakran, amikor nem akarnak megoldást találni erre a helyzetre, arra hivatkoznak, hogy a nőket nem lehet a politikába kényszeríteni. A nők a férfiaknál nem kevésbé iskolázottak, és a legtöbb közösségben van elég ambiciózus nő, aki vállalna közéleti szerepet, ha eljutna odáig. Több kutatás szerint ez a jelenség az úgynevezett tölcséreffektus eredménye, azaz az alapszervezetekben elegendő nő mozog, és minél magasabb szintű a döntéshoző testület, ott egyre több a férfi, azaz a férfiak előnyösebb pozícióban vannak a nőknél. Pozitív diszkriminációval lehetne orvosolni ezt a hátrányos helyzetet. (sza)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?