Az új Bauhaus múzeum Weimarban

A szürke, ablaktalan, bunkerszerű betonkocka belülről világos és tágas

Új Bauhaus múzeumot nyitottak a németországi Weimarban, az épp 100 éve alapított művészeti és iparművészeti mozgalom első központjában, és elkezdődött A Bauhaus Weimarban él (Das Bauhaus lebt in Weimar) című fesztivál, amelyet szintén az évforduló alkalmából rendeztek.

A Türingia tartományi város központjában álló ötszintes, 2000 négyzetméteres épület kívülről szürke, ablaktalan, bunkerszerű betonkockának tűnik, belülről viszont világos és tágas, és az első kritikák szerint méltó otthon A Bauhaus Weimarból származik (Das Bauhaus kommt aus Weimar) című állandó kiállításnak, amelyen csaknem 1000 alkotás – köztük például Breuer Marcel magyar formatervező Vaszilij néven is ismert, B3 nevű széke – révén mutatják be az irányzat történetét.

A minimalista épület Heike Hanada német építész munkája, 22,6 millió eurót költöttek rá, kivitelezése három évig tartott. A tervet nemzetközi pályázaton választották ki, amelyen 536 építésziroda indult. A nyertes pályázatról sok vita volt, és a helyszínválasztással sem értett egyet mindenki. Az új múzeum a nemzetiszocialista múlt egyik fő helyi építészeti emléke, az úgynevezett Gauforum szomszédságában áll. A ma tartományi államigazgatási irodaháznak használt épületből irányították a náci rezsim idején a térségben kényszermunkásokkal végeztetett beruházásokat, felépítésében is részt kellett venniük kényszermunkásoknak, akiket a közeli Buchenwald koncentrációs táborából vezényeltek ki.

Az új múzeumot tudatosan helyezték el a Gauforum közelében, mert nem lehet a Bauhausról az elűzetésének története nélkül megemlékezni – hangsúlyozta a megnyitó ünnepségen Benjamin-Immanuel Hoff tartományi kultuszminiszter német hírportálok beszámolói szerint. A hivatalos ünnepség után háromnapos népünnepély kezdődött 24 helyszínen. Nemcsak a Bauhaust ünneplik, hiszen 2019 az első modern demokratikus német államberendezkedés, a weimari alkotmány kidolgozásának is a 100. évfordulója. A fesztiválon egyebek mellett hang- és fényinstallációk, bábszínházi és táncszínházi előadások, performanszok és hangversenyek révén mutatták be a Bauhaus és a német köztársaság születésének korát, és a látogatók ingyen tekinthették meg az új múzeum kiállítását.

A Bauhaus interdiszciplináris és nemzetközi tervezőiskolaként indult. A nácik számolták fel. Alapításának 100. évfordulójára alkalmából nagyszabású rendezvénysorozattal tisztelegnek előtte szerte Németországban. 

Érdekes

100 éves a Bauhaus

A Staatliches Bauhaus építészeti és művészeti iskola az 1860-ban alapított Nagyhercegi Szász Művészeti Iskola és az 1908-ban létrehozott Weimari Képzőművészeti Akadémia összevonásával jött létre 1919-ben a fiatal és neves építész, Walter Gropius vezetésével.

A fogalommá vált Bauhaus elnevezés szójátékkal, a német Hausbau (házépítés) szó tagjainak felcserélésével született meg, és már önmagában is újszerűséget sugallt. A Bauhaust összművészeti (Gesamtkunstwerk) alkotások megteremtésére hozták létre. 

A tervezési és a gyártási folyamatba a már megszokott oktatási alapok mellett a művészet, építészet, ipari formatervezés és tipográfia egyes elemeit is beépítette. A hallgatók féléves bevezető tanfolyam után kerültek a műhelyekbe, ahol a gyakorlatok két tanár – egy kézműves és egy művész (formamester) – felügyeletével folytak, így biztosították a művésziség és a gyakorlati kivitelezés egyensúlyát. A hallgatók három év műhelymunka után segédlevelet kaptak, és folytathatták tisztán művészeti stúdiumaikat.

A legendás Bauhaus-iskola mindössze 14 évig működött. A belső ellentétek miatt Gropius 1928-ban lemondott az igazgatóságról, a vezetést Hannes Meyer vette át, de 1930-ban ő is távozásra kényszerült. Az új igazgató Ludwig Mies van der Rohe lett, aki magániskolává alakította az intézményt, amelyet az egyre erősödő nácik a „degenerált művészet”, a „kozmopolita modernizmus”, a kommunista értelmiség gyűjtőhelyének minősítettek. Hatalomra kerülésük után a politikai rendőrség (Gestapo) zaklatni kezdte a Bauhaust, amely 1933-ban beszüntette működését.

A Bauhaus Németország „legjelentősebb és leghatásosabb kulturális vívmányai közé tartozik”, és „a modernség szinonimája lett” – emelte ki Frank-Walter Steinmeier német szövetségi elnök még januárban Berlinben az egész évben tartó rendezvénysorozatot elindító összművészeti fesztivált megnyitó beszédében. Az első, weimari tervezőiskola megalapításától az utolsó – berlini – iskola bezárásáig alig 14 év telt el, az eredmények mégis világraszólóak – húzta alá az államfő. Mint mondta, 1919-től 1933-ig „egy csoport ihlettel teli alkotó nagyszerű dolgokat hozott létre az építészetben, a képzőművészetben, a táncban, a formatervezésben, a tipográfiában, de a fotográfiában és a filmben is”.

A weimari intézményt vezető Walter Gropius és az utána következő igazgatók – Hannes Meyer és Ludwig Mies van der Rohe – a nemzetközi művészeti avantgárd egyik központjává tették az iskolát, olyan alkotókat nyertek meg oktatónak, mint Paul Klee német és Vaszilij Kandinszkij orosz festőművész. (MTI)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?