Az iskoláskorú gyerekek szülei nincsenek tisztában azzal a ténnyel, mennyire gyakori jelenség az iskolába járás elutasítása – vélekednek pszichológus és pedagógia-szociológus szakemberek. Megfigyeléseik szerint az összes iskolás egynegyedének életében előfordult már, hogy annyira megutálta tanárát, osztálytársait vagy magát a tanulást, hogy végleg hátat akart fordítani ennek a kötelezettségnek.
Az iskolára nemet mondó gyerekeknek segítség kell
Önértékelési zavarok, iskolakerülés
Amerikai szakemberek szerint erre az időre esik, hogy az addig védelmező közeget jelentő alsó tagozatból más típusú iskolába kerülnek át a gyerekek, illetve a megszokott tanító néni helyett sokféle szaktanárral kell megismerkedniük. Ráadásul mindez a hormonok beindulásának zűrzavaros időszakában történik. A kamaszodó gyerekek többsége önértékelési zavarokkal küzd, nincs tisztában saját magával, és ebben a helyzetben kell megélnie, hogy az alsó tagozat legnagyobb, tapasztalt tagjából egy magasabb iskolában a legkisebb, tapasztalatlan egyeddé válik. Ilyenkor egyesek különösen könnyen lesznek a felsőbb osztálybeli erőszakosabb gyerekek áldozatává.
Az ugratás, becsapás, heccelés következtében a gyengébb gyerek menekülési útvonalat keres, és ez az iskolába járás elutasítása – vélekednek a pszichológusok. Többen az iskola mellé járnak, különösen azok, akik túl nehéznek találják a tananyagot, vagy akiknél később valamilyen tanulási nehézséget (diszlexiát, diszkalkuliát) diagnosztizálnak.
Az iskolai beilleszkedési zavarokra kell gondolniuk a szülőknek minden olyan esetben, amikor a hétvégén jókedvű, kiegyensúlyozott és felszabadult gyermek fejfájással ébred hétköznaponként, illetve arra panaszkodik, hogy fáj a gyomra, és az iskolában nyugtalan, ideges.
Súlyos izgalmi állapot, szorongás
Szerencsés esetben a szülők szakemberhez fordulnak, s a pszichológus végül meghozza a megfelelő diagnózist, hogy az iskolaváltás súlyos izgalmi állapotot, szorongást indított el. Nem ritka, hogy csak hosszadalmas terápia és gyógyszeres kezelés hoz eredményt, amikor végre javulni kezd a teljesítmény, igaz, már egy másik iskolában, ahol nem ismerik az előzményeket.
A vizsgálatok szerint súlyos következményekhez vezet, ha ilyenkor a család a tünetek láttán nem fordul szakemberhez. Először rövid távú hatások jelentkeznek: elmarad tanulmányaiban a gyerek, elszakad a korosztálya tagjaitól, barátaitól. A hosszú távú hatás, ha végleg kimarad az iskolából, hogy kórosan alakul a családon belüli helyzete, antiszociális magatartásformákat vesz fel, izolálódik, majd anyagilag is ellehetetlenül, hiszen iskolai végzettség nélkül kiszorul a munkaerőpiacról, mindez nehezíti a párválasztását is. Pszichológusok szerint mindenképpen meg kell akadályozni, hogy az iskolai beilleszkedési zavarok drámai következményeként az élet további szakaszában is viselkedési zavarok, depresszió lépjen fel. (m)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.