Az ezredik kivégzés

Raleigh. Végrehajtották az Egyesült Államok modernkori történelmének ezredik kivégzését Észak-Carolinában, miután a legfelsőbb bíróság elutasította a kettős gyilkosság miatt elítélt Kenneth Lee Boyd utolsó fellebbezését.

Hat évvel korábban két gyermeke szeme láttára agyonlőtte külön élő feleségét és apósátČTK/AP-felvételekAz 57 éves férfit, akit 1994-ben amiatt ítéltek halálra, mert hat évvel korábban két gyermeke szeme láttára agyonlőtte külön élő feleségét és apósát, közép-európai idő szerint tegnap reggel, nem sokkal 8.00 óra után végezték ki méreginjekcióval az észak-carolinai Raleigh központi börtönében.

A halálbüntetés visszaállítása, 1976 óta ez volt az ezredik kivégzés az Egyesült Államokban. Boyd korábbi nyilatkozataiból kiderült, hogy nem örült a dicstelen hírnévnek, amelyet az 1000. kivégzett rabként vívott ki magának. „Irtóznék attól, ha így maradnék meg az emberek emlékezetében. Nem tetszik a gondolat, hogy statisztikai adatként tekintenek majd rám” – jelentette ki szerdán.

A legfelsőbb bíróság csütörtökön döntött fellebbezése elutasításáról. Mike Easley, Észak-Carolina kormányzója szintén visszadobta a kegyelmi kérvényt. „A tények és a bűncselekmény körülményeinek alapos tanulmányozása után nem találtam kényszerítő okot arra, hogy megkegyelmezzek és felülbíráljam az esküdtszék egyhangú ítéletét, amelyet az állami és a szövetségi bíróság egyaránt megerősített” – írta a kormányzó a kivégzés előtt kiadott közleményében.

Az elítélt a kivégzése előtti pár órát családtagjai társaságában, utolsó étkezését elköltve töltötte. A halálbüntetés ellen tiltakozók, köztük az Amnesty International nemzetközi emberi jogi szervezet, már napok óta virrasztásokkal és egyéb megmozdulásokkal hívták fel a figyelmet „a kivégzési jubileumra” és barbárnak bélyegezték meg az Egyesült Államokban folytatott gyakorlatot. A Raleigh központi börtön előtt egész éjszaka és a kivégzés idején is mintegy százan tüntettek a halálbüntetés eltörlését követelve. Boyd kivégzése volt az 56. az idén az Egyesült Államokban. A legfelsőbb bíróság tízéves moratórium után állította helyre a halálbüntetést 1976-ban, az első kivégzést a következő év januárjában hajtották végre Utah államban.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?