Az éves szabadság kihasználása

A munkatörvénykönyv szabályozza, hogy milyen módon, hogyan jár az alkalmazottnak a rendes évi szabadság:
- A merítést a munkaadó határozhatja meg az alkalmazottal történt egyeztetés alapján, és az évi szabadságok terve szerint, melyet az alkalmazottak képviselőinek is jóvá kellett hagyniuk.

A munkatörvénykönyv szabályozza, hogy milyen módon, hogyan jár az alkalmazottnak a rendes évi szabadság:

- A merítést a munkaadó határozhatja meg az alkalmazottal történt egyeztetés alapján, és az évi szabadságok terve szerint, melyet az alkalmazottak képviselőinek is jóvá kellett hagyniuk. Tekintettel kell lenni arra, hogy az alkalmazott lehetőleg egyszerre vehesse ki szabadságát, és a naptári év végéig élhessen ezzel a jogával.

– A munkaadó az alkalmazottakkal való egyezség alapján tömeges vagy üzemi szabadságot is elrendelhet, ha erre üzemeltetési okokból szükség van, és nem sérti az alkalmazottak érdekeit. Az üzemi szabadság nem lehet két hétnél hosszabb, kivételt képeznek profi művészeti csoportok – számukra legfeljebb 4 hét lehet –, és a színházak, a színészek esetében a teljes szabadság idejét is elérheti az üzemi szabadság hossza.

– Ha a szabadságot nem egyszerre szabják ki, biztosítani kell, hogy az alkalmazott legalább két hetet egyhuzamban szabadságon lehessen. Az üzemi szabadság időpontjáról a munkaadónak legalább 14 nappal korábban tájékoztatnia kell alkalmazottait. Ezt az időszakot csak az alkalmazottak beleegyezésével lehet rövidíteni.

– A munkaadó módosíthatja alkalmazottja szabadságának idő-szakát, ebben az esetben azonban vállalnia kell az ezzel kapcsolatos költségeket.

- A munkaadó nem rendelheti el a szabadság kimerítését arra az időszakra, amikor:

az alkalmazott tényleges katonai szolgálatát vagy civilszolgálatát tölti

amikor az alkalmazott betegszabadságon van

amikor az alkalmazott gyesen vagy anyasági szabadságon van

– A munkaadó adhat alkalmazottjának szabadságot akkor is, ha a törvény szerint még nem jár neki, de várható, hogy az adott naptári évben teljesíti az előírt feltételeket. Például ha még nem dolgozta le a szükséges 60 napot, de az év végéig várhatóan ledolgozza azt.

Milyen indokkal lehet átvinni a szabadságot a következő évre?

A munkatörvénykönyv szerint az éves szabadságot alapvetően abban az évben kell kimeríteni, amelyik évben jogigény keletkezett rá. Ezt a rendelkezést csak három indokkal lehet megkerülni:

– sürgős üzemeltetési okokból – például ha a szabadságolás ve-szélyeztetné a vállalat működését

ha a munkaadó nem határozta meg, mikor kell kimeríteni a szabadságot

– ha az alkalmazott betegség vagy gyes, anyasági szabadság miatt nem tudta kimeríteni a szabadságát (lpj)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?