Az elektronikus ügyletek tízparancsolata

Melyek azok az alapszabályok, amelyeket az ügyfeleknek mindenképp be kellene tartaniuk ahhoz, hogy biztonságban tudják a pénzüket? Az alábbiakban ezeket gyűjtöttük össze.
1.

Melyek azok az alapszabályok, amelyeket az ügyfeleknek mindenképp be kellene tartaniuk ahhoz, hogy biztonságban tudják a pénzüket? Az alábbiakban ezeket gyűjtöttük össze.

1. A banki szolgáltatások közül a legveszélyeztetettebbeknek az internet banking számít, épp ezért ennél kellene a legjobban odafigyelnünk a jelszók és egyéb adatok biztonságára.

2. A számlánkat mobil- vagy vezetékes telefonon keresztül is fizethetjük. Ezek esetében sem szabadna azonban lebecsülnünk a biztonságot.

3. Az internet bankinghoz csak biztonságos számítógépet használjunk, amelyen magunk állíthatjuk be a biztonságot szolgáló paramétereket.

4. Rendszeresen frissítsük a vírusirtó programjainkat.

5. Az internethez tűzfalon (firewall) keresztül kapcsolódjunk. Ez az illetéktelen hálózati hozzáféréseket megakadályozó eszköz, amely a kommunikáció folyamatába beépülve figyeli és szabályozza az átáramló forgalmat. A tűzfalakat általában az internetre kapcsolt számítógépek és helyi hálózatok védelmére alkalmazzák, hogy illetéktelenek ne nyerhessenek hozzáférést a hálózathoz és a számítógépeken tárolt adatokhoz.

6. Ne nyissunk ki számunkra ismeretlen elektronikus leveleket, dokumentumokat vagy mappákat.

7. Phishing – az egyre terjedő on-line csalásokat összefoglaló néven phishingnek nevezzük. Az elnevezés arra utal, hogy a csalók megpróbálnak minél több áldozatot a horgukra akasztani. A phishing-támadások általában e-mailben történő megkereséssel kezdődnek. A csalók gyakorlatilag kéretlen levélként küldik ki felhívásukat, amiben arra próbálják rávenni a címzetteket, hogy látogassanak el hamis weboldalakra, és ott adják meg különféle személyes vagy banki adataikat. A leggyakrabban bankok és elektronikus kereskedelemmel foglalkozó vállalatok honlapjainak álcázzák magukat, hiszen ezek hamisítása által lehet a legértékesebb információkhoz jutni.

8. Pharming – egy új támadástípus, amelyet sokkal nehezebb leleplezni, mint az adathalászatot: ez az eltérítéses adathalászat (angol nevén: pharming). Automatikusan álweboldalra továbbítják a felhasználókat, akik nyugodtan folytatják a tranzakciót abban a hiszemben, hogy a valódi banki vagy kereskedelmi oldalra jutottak. A pharming támadás lényegében a kívánt weboldal kikereséséhez szükséges „elérhetőséget” manipulálja, hogy feltűnés nélkül álweboldalra kalauzolja a felhasználót. Az igazi csavar ebben az esetben az, hogy az álweboldalon a felhasználó tényleg azt gondolja, hogy jó helyen jár.

9. Ha valaki látta a jelszónkat, vagy akaratlanul is elárultuk valakinek, kérjünk a banktól új jelszót!

10. Érdemes felkérnünk a bankunkat az ügyletet igazoló szöveges üzenet küldésére is, amivel bebiztosíthatjuk magunkat, hogy nem kerültünk a csalók hálójába. (m-i)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?