A lepkék rendjében a hazánkban élő molylepkék csoportját nem kevesebb, mint ötvennégy külön családba soroljuk. Szerencsére a fajok túlnyomó többsége gazdaságilag közömbös, de azért szép számmal akadnak soraik közt kártevők is, némelyek veszedelmesek.
Aszalvány- és készletmoly
Az élelmiszerraktárakon kívül az éléskamrákban is hamar megjelenhet az aszalványmoly (Plodia interpunctella). A szárnyvégei közti távolság 12-19 mm, ezekről könnyű felismerni, mert pontozottság nélküli elülső szárnyainak színezése kontrasztos: a tor felőli rész csontszínű, a külső rész csokoládébarna, a kettőt pedig vastag sötét sáv választja el egymástól. A hátulsó szárny a karcsúmolyokra jellemzően széles, háromszög alakú, ez esetben csillogó szürke. Többféle élelmiszeren károsít, de kedvence az aszalt gyümölcs. Hernyója, hogy a táplálékhoz hozzáférjen, még a műanyagot (!) is átrágja. Helyenként hasonló gyakorisággal léphet fel a 13-18 mm fesztávolságú készletmoly (Ephestia elutella). Elülső szárnya barna vagy világosszürke, az aszalványmollyal ellentétben pontozottan mintás, a hátulsó szárnya füstösfehér. Hernyói leginkább a lisztalapanyagú készítményeket, a déligyümölcsöt, a gombát kedvelik.
Mindkét bemutatott molyfaj éjjel aktív. Ha élelmiszerkészleteinket rendszeresen ellenőrizzük, idejében felfedezzük jelenlétüket, és ilyenkor még a megjelent egyedek megsemmisítésével, a készletek átmozgatásával, -szellőztetésével könnyen elejét vehetjük elnépesedésüknek.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.